Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

60 stron o historii Raciborza. Unikatowy numer Nowin Raciborskich

23.10.2017 17:35 | 0 komentarzy | ma.w

W ciągu 25 lat ukazywania się tygodnika nie było jeszcze takiego wydania. Od pierwszej do ostatniej strony poświęcony jest dziejom miasta. Tak tworzymy historię wydawnictwa i miasta. Nowiny Raciborskie wpisują się wydaniem gazety w 800-lecie praw miejskich Raciborza. Numer trafi do sprzedaży we wtorek 24 października. Będzie namacalną pamiątką z okazji miejskiego jubileuszu.

60 stron o historii Raciborza. Unikatowy numer Nowin Raciborskich
Mariusz Weidner redaktor naczelny Nowin Raciborskich z wydrukiem pierwszej strony unikatowego wydania tygodnika. W tle redakcja techniczna Nowin w pracy nad numerem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy powstał Racibórz? Odpowiedź na to pytanie pada na łamach Nowin z ust Pawła Newerli najsłynniejszego historyka w mieście. Udzielił Arkadiuszowi Gruchotowi ciekawego wywiadu analizując dzieje miasta na przestrzeni 10 wieków. Nad tym samym przedziałem czasowym pochylił się Wojciech Żołneczko wskazując na najważniejsze daty w raciborskiej historii w formie kalendarium.

Nowiny Raciborskie zasłynęły w ostatnich latach cyklem reportaży Katarzyny Gruchot, która opisywała dokonania miejscowych rzemieślników. W trakcie tej pracy zgromadziła cenne materiały, dokumentujące najnowszą historię miasta, bo rozwój miejscowych firm miał miejsce w powojennych dekadach. W najnowszym wydaniu Nowin Katarzyna Gruchot zabiera Czytelników w podróż sentymentalną po tych latach, od lat 50. do 80. gwarantując im wzruszające wspomnienia po miejscach, których już nie ma i wydarzeniach, w których mogli uczestniczyć.

Publikujący w Nowinach ksiądz prałat Jan Szywalski sięgnął po najważniejsze wydarzenia religijne towarzyszące życiu miasta i przypomniał legendarnych proboszczów tutejszych parafii. Manifestacja wiary była stale obecna w dziejach Raciborza.

Czytelnicy znajdą w tej unikatowej gazecie sylwetkę lekarki i dyrektora szpitala przy ul. Bema - Gizeli Pawłowskiej określanej mianem najbardziej wpływowej raciborzanki PRL. Tysiące raciborzan pracujący dla "Raciborzanki" i "Mieszka" powinni z pozytywnymi emocjami przeczytać wywiad z Andrzejem Gajdzińskim, który kierował m.in. tymi zakładami.

Autor magazynu sensacyjnego "Duży Kaliber" - Adrian Czarnota, także dołączył do zespołu pracującego nad historycznym numerem. Przygotował mrożący krew w żyłach Pitawal z zamierzchłych czasów miasta.

Dla ceniących rozrywkę umysłową Nowiny oferują test wiedzy historycznej o Raciborzu. Gazeta zawiera także dział sportowy. Jeden z najstarszych klubów Raciborza przypomniał Jerzy Kwaśny.

Unikatowość nowego wydania tygodnika polega również na formule jaką zastosowano do reklam i ogłoszeń.  Biuro Reklam kierowane przez Marka Kuder zadbało o to, by w publikacji zaprezentowały się firmy i instytucje, które na stałe wpisały się w rzeczywistość Raciborza. Wydanie zawiera pięćdziesiąt ciekawych i interesujących historii dotyczących rozwoju raciborskich przedsiębiorstw. Prezentacje zostały poddane specjalnej stylizacji, by wyglądały jak te publikowane w Nowinach sprzed 100 lat.

Istotnym walorem unikatowego numeru jest również papier użyty do jego produkcji. Ponieważ gazeta trafi na pół wieku do pierwszej w mieście Kapsuły Czasu, została wydrukowana na papierze o wyjątkowej trwałości przewidywanej na okres dłuższy niż 50 lat.

Ponieważ zależy nam by numer ten dotrwał do możliwie szerokiego grona odbiorców, cena gazety - mimo znacznie zwiększonej objętości i druku na papierze wyższej trwałości - nie uległa zmianie i wyniesie 2,99 zł.