Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kultura

Kolorowo, śpiewająco i tanecznie w WCK

22.10.2017 13:39 | 0 komentarzy | AgaKa

Wodzisławskim Centrum Kultury odbyło się 36. Wodzisławskie Spotkanie z Folklorem.

Kolorowo, śpiewająco i tanecznie w WCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na scenie zaprezentowało się wielu artystów ludowych, było śpiewająco, tanecznie, gwarnie i kolorowo. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było podziwiać wspaniałe rękodzieła, a także zakosztować wyśmienitych przysmaków. 

- Wodzisławskie Spotkania z Folklorem są od lat istotnym wydarzeniem na regionalnej mapie imprez kulturalnych. Przez wzgląd na długoletnią tradycję oraz ideę łączenia pokoleń poprzez wspólną pasję i miłość do folkloru, wartość imprezy pozostaje nie do przecenienia – powiedział Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Jury na 36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem:

Aleksander Smaga – muzyk instrumentalista, instruktor, konsultant z zakresu tradycyjnej kultury muzycznej Małopolski, dokumentalista folkloru muzycznego, archiwista, animator kultury, juror przeglądów, konkursów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Na co dzień pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Organizator i realizator Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych Druzbacka w Podegrodziu. Kierownik 4 edycji dwuletniego Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych. Juror artystycznych przeglądów, konkursów z zakresu muzyki.

Patryk Rutkowski- etnolog, choreograf, pedagog. (choreograf Zespołu Regionalnego Mali Mystkowianie, Zespołu Regionalnego Mystkowianie, konsultant zespołów ludowych w kraju i za granica, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia, etnologia i antropologia kulturowa), współwłaściciel firmy ETNOszafa

Marek Herbaczewski - specjalista ds. tańca ludowego. Związany z Małopolskim Konkursem Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY (Łużna). Prowadzi cykl szkoleń NASZE DZIEDZICTWO. Zajmuje się współorganizacją wielu imprez folklorystycznych. 

Irena Sauer – animatorka, instruktorka, kompozytorka, poetka, propagatorka gwary śląskiej i śląskiego folkloru. Od 40 lat kierownik artystyczny grupy „Nie Dejmy Sie”. Inicjatorka i pomysłodawczyni Wodzisławskich Spotkań z Folklorem. Swoje dzieła (pieśni i wiersze) wydała w wielu publikacjach m.in. „Pieśniczki od Wodzisławia ze skarbczyka Ireny Sauer”, „Z pieśniczkom i słowym roztropnym w młodość dziołszek i karlusów” czy „O czym serce pokolyń Śląonzoków nuci a dusza mowom ojców opowiado”.