środa, 15 lipca 2020

imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

RSS

Na strażaków zawsze można liczyć

21.10.2017 12:30 | 0 komentarzy | eos

Walka z żywiołami, ratowanie ludzkiego życia i mienia, a także pomoc w usuwaniu skutków pożarów, powodzi i innych katastrof – to zadania, którym na co dzień starają się sprostać strażacy OSP gminy Krzyżanowice. To właśnie o nich z uznaniem mówił podczas ostatniej sesji wicewójt Grzegorz Swoboda.

Na strażaków zawsze można liczyć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bohaterowie powodzi

Wójt senior Wilhelm Wolnik wysoko ocenił działalność jednostek OSP szczególnie w czasie wysokich wezbrań Odry. – Trzeba nisko ukłonić się wszystkim strażakom za powódź tysiąclecia, która miała miejsce 20 lat temu. 6 lipca dowiedziałem się z Jednostki Povodi Odry w Czechach, że zbliża się wielka fala. W niedzielę, na godz. 10.00 zwołałem wszystkich naczelników i komendantów OSP i ogłosiłem alarm przeciwpowodziowy – wspomina tragiczne wydarzenia tamtych dni. Przyznał, że trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, gdyby nie strażacy, którzy udzielali pomocy mieszkańcom gminy. – Nie tylko gasicie pożary, nie tylko bierzecie udział w imprezach organizowanych na terenie gminy, ale doceniacie życie człowieka – dziękował im wójt – senior.

Nie omieszkał wspomnieć, że powódź z 1997 r. pochłonęła w Polsce 54 ofiary i przyniosła straty ponad 16 mld zł w kraju i ponad 26 mln zł w gminie Krzyżanowice. Mówił o znaczącym wkładzie gminy w budowę obu zbiorników. Pod Zbiornik Górny, tzw. Polder Buków, o powierzchni 800 ha zabrano 350 ha gruntów gminy i kolejne 960 ha pod liczący 2600 ha Zbiornik Racibórz.

Doskonale pamięta naradę prezydentów, burmistrzów i wójtów w Bochni k. Krakowa, gdzie ówczesny premier Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że najważniejszą inwestycją hydrotechniczną w kraju jest raciborski zbiornik. – Dopóki jednak ma się wodę w butach pamięta się o zbiorniku, a jak wyschną to się zapomina. Widzimy co dzieje się na świecie i nie daj Bóg, żeby nas coś takiego drugi raz dotknęło – stwierdził pan wójt, w trosce o bezpieczeństwo gminy i innych miejscowości na szlaku Odry.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Walter Witeczek

Walter Witeczek

Radny gminy Krzyżanowice