Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Na strażaków zawsze można liczyć

21.10.2017 12:30 | 0 komentarzy | eos

Walka z żywiołami, ratowanie ludzkiego życia i mienia, a także pomoc w usuwaniu skutków pożarów, powodzi i innych katastrof – to zadania, którym na co dzień starają się sprostać strażacy OSP gminy Krzyżanowice. To właśnie o nich z uznaniem mówił podczas ostatniej sesji wicewójt Grzegorz Swoboda.

Na strażaków zawsze można liczyć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W gminie działa 10 jednostek straży pożarnej, z tego dwie – krzyżanowicka i tworkowska są w Krajowym Systemie Ratowniczo–Gaśniczym. W strażackich szeregach jest dziś 675 członków, w tym 281 działających czynnie, a także 14 młodzieżowych drużyn pożarniczych.

W ubiegłym roku na funkcjonowanie, utrzymanie, w tym doposażenie OSP w niezbędny sprzęt strażacki gmina przeznaczyła 211 tys. zł, natomiast w 2017 r. zarezerwowano 210 tys. zł. Dodatkowo z gminnego budżetu wydano 170 tys. zł na termomodernizację remizy w Krzyżanowicach. Obecnie na wyposażeniu jednostek jest 13 samochodów strażackich, w tym 10 średnich i trzy lekkie.

W ostatnich latach wymienione zostały dwa samochody bojowe w OSP Krzyżanowice i OSP Tworków. W tym roku z programu unijnego, realizowanego wspólnie z partnerami czeskimi i gminą Krzanowice, uzyskano dofinansowanie na doposażenie jednostek oraz zakup nowego samochodu bojowego.

Komendant gminny OSP Krystian Jobczyk docenił natomiast poświęcany czas i pracę strażaków OSP Roszków, w posiadaniu których jest prawie nowy wóz strażacki. I choć pojazd był po wypadku, został tak odremontowany, że dziś – dzięki nowoczesnym dodatkom – wygląda lepiej niż niejeden samochód fabryczny.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Walter Witeczek

Walter Witeczek

Radny gminy Krzyżanowice