Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

7 wniosków Andrzeja Markowiaka jak wykorzystać doświadczenia z powodzi 1997

Były prezydent miasta Andrzej Markowiak, na konferencji zorganizowanej w Muzeum na 20-lecie powodzi w Raciborzu, podzielił się swymi spostrzeżeniami na temat usuwania skutków kataklizmu. Uważa, że powinny zostać spisane, by posłużyły na okoliczność podobnej tragedii.

7 wniosków Andrzeja Markowiaka jak wykorzystać doświadczenia z powodzi 1997

1 Wykorzystanie doświadczenia zawodowego ludzi, skierowanych do zarządzania pomocą powodzianom.

W 1997 roku Raciborzem rządził były szef utrzymania ruchu w fabryce, skory do podejmowania szybkich i zdecydowanych działań. Jego zastępcą był Adam Hajduk, budowlaniec zahartowany w improwizacjach przy realizacji inwestycji. Spokojem wobec dwóch raptusów emanował Adam Dzyndra, drugi zastępca prezydenta. Szef spółdzielni mieszkaniowej Tadeusz Wojnar tworzył „żelazny odwód dla trudnych kierunków”. Taka grupa zarządzających stawiła czoło „ogromnemu ruchowi ludzi, którzy przyszli z problemami do władz”.

2 Racjonowanie paliwa; rozwiązanie problemu zalanych przez wodę stacji.

Pod wodą znalazły się zbiorniki 10 stacji paliwowych. Ocalała jedna, na tzw. mycie. Znajdujące się tam 2 tony paliwa były wydawane na kartki wyłącznie przez Andrzeja Markowiaka. W pierwszej kolejności potrzebne było służbom ratowniczym. W zalanych stacjach paliwo zaczęło wydostawać się przez odpowietrzniki, wydostało się np. na ulicę Sejmową. Miasto dysponowało wtedy specjalnym rękawem m.in. do cieczy ropopochodnych, kupionym niedługo przed feralnym lipcem 97.

3 Woda pitna dystrybuowana w cysternach, woda surowa dla funkcjonowania kanalizacji sanitarnej.

Łamiąc prawo, do rozwożenia wody pitnej, zastosowano cysterny z mleczarni.

4 Walka z plagą szczurów łasych na psujące się jedzenie.

Miasto borykało się z długotrwałą awarią prądu. W nieczynnych lodówkach zalegało jedzenie. Urząd rozwiózł powodzianom worki foliowe, udostępnione przez ich producenta. Jedzenie, szczelnie w zamkniętych workach, wystawiano na dworze. Racibórz uniknął szczurzej epidemii, która pojawiła się później w zalanym Wrocławiu.

5 Zagospodarowanie odpadów.

Z pomocą przyszli mieszkańcy Studziennej. Na teren składowania śmieci wybrano Kamieniok (dziś stoi tam Auchan). W sobotę i niedzielę wywieziono tam 30 tys. m sześc. odpadów. Korzystano przy tym z użyczonej przez Niemców specjalnej rozdrabniarki.

6 Wysłanie dzieci powodzian na kolonie.

Nastąpiła masowa ewakuacja dzieci z miasta, do miejscowości w Polsce i za granicą. Pociechy utrudniały rodzicom usuwanie skutków powodzi, występował psychologiczny syndrom dorosłości. Czworo małych powodzian zabrał do siebie, na 2 tygodnie, premier Włodzimierz Cimoszewicz.

7 Obsługa „lawiny pomocy” i wolontariuszy z kraju oraz zagranicy.

Utworzenie magazynu na dary dla powodzian, zlokalizowanego w SP 15. Zarządzał nim Mirosław Lenk, ówczesny naczelnik edukacji z urzędu miasta. Otrzymano pomoc finansową, m.in. z Unii Europejskiej oraz rządową (premier Cimoszewicz przywiózł 40 mln zł). Władze miasta postawiły na program odbudowy miejsc pracy. Tych, wskutek powodzi, ubyło w Raciborza aż 6,5 tys. – Kto ma pracę, ten odbuduje swój dom – tłumaczył A. Markowiak.

(not. Mariusz Weidner)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].