Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Polsko-niemiecka wymiana uczniów z wodzisławskiej Jedynki

17.10.2017 08:52 | 0 komentarzy | mak

Gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej, która miała miejsce od 1 do 8 października w Oberschleißheim pod Monachium.

Polsko-niemiecka wymiana uczniów z wodzisławskiej Jedynki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak zaprzyjaźnić się z równieśnikami z innego kraju? Czym jest odwaga cywilna? Co różni Polaków i Niemców, a co ich łączy? Jakie postacie wpływały na losy Polski i Niemiec w historii XX i XXI wieku? Jak traktować stereotypy? Z takimi pytaniami spotkali się gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 1 podczas polsko-niemieckiej wymiany szkolnej, która miała miejsce od 1 do 8 października w Oberschleißheim pod Monachium.

15 uczniów wodzisławskiej Jedynki oraz 15 gimnazjalistów z Carl-Orff-Gymnasium w Unterschleißheim wraz z opiekunami spędziło razem czas w ośrodku spotkań Jugendbegegnungsstätte am Tower Oberschleißheim, gdzie uczniowie mogli lepiej sie poznać dzięki zajęciom integracyjnym. Tam również młodzież wzięła udział w róznego rodzaju warsztatach, np. historycznych, teatralnych czy kulturowych. Młodzież wszystkie działania podejmowała w mieszanych polsko-niemieckich grupach, ćwicząc stale komunikację po angielsku i niemiecku. Wypracowane w grupach tematy uczestnicy wymiany zaprezentowali rodzicom i przybyłym gościom.

Wymiana była też okazją do wspólnego zwiedzania Monachium i Ratyzbony oraz wizyty i warsztatów edukacyjnych w byłym obozie koncentracyjnym we Flossenburgu. Ta trudna wizyta okazała się punktem wyjścia do rozmów młodych ludzi na temat II wojny światowej i postaw ludzi w tym czasie oraz do współczesnej refleksji dotyczącej oczekiwań i nadziei młodego pokolenia Polaków i Niemców.

Uczniowie mieli również okazję, by spędzić czas razem ze swoimi rówieśnikami w niemieckiej szkole, co było ciekawym doświadczeniem. Weekend gimnazjaliści spędzili w rodzinach swoich nowych przyjaciół, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci. 8 dni minęło bardzo szybko, a uczniowie już nie mogą się doczekać rewizyty niemieckich kolegów i kolezanek, którzy zamierzają odwiedzić Polskę w maju 2018 r. Koordynatorami projektu wymiany polsko-niemieckiej są nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1: Justyna Orszulak i Joanna Mrozek.

Justyna Orszulak