środa, 5 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Zmarł Michał Pudło. Nauczyciela i związkowca wspomina Teresa Ćwik

16.10.2017 10:20 | 0 komentarzy | ż

14 października w raciborskim szpitalu zmarł Michał Pudło - pedagog, nauczyciel, wieloletni działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Wszystkie zadania wynikające z pełnienia funkcji związkowych i społecznych wykonywał z dużym zaangażowaniem i w trosce o innych - pisze Teresa Ćwik, prezes Oddziału ZNP w Raciborzu.

Zmarł Michał Pudło. Nauczyciela i związkowca wspomina Teresa Ćwik
Michał Pudło w towarzystwie Teresy Ćwik - przewodniczącej raciborskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michał Pudło urodził się 17 września 1940r. w Załężu k. Koniecpola. Rodzice Franciszek i Anna z domu Finke mieli dwóch synów, starszy brat Fabian urodził się w 1932r. Ojciec przez całe życie pracował jako gajowy, później leśniczy. Michał Pudło wychowywał się w pięknym otoczeniu lasów i w bezpośrednim kontakcie z naturą, co nie pozostało bez wpływu na Jego wrażliwość i życzliwość w stosunku do wszystkiego co nas otacza. W 1964r. ożenił się z Alicją, z którą ma dwie córki: Katarzynę ur. w 1964r i Dominikę ur. w 1975r. oraz wnuczęta: Angelikę, Jarosława, Dariusza, Leonarda i prawnuka Michała.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowej (1958) oraz Studium Nauczycielskie w Raciborzu na kierunku polonistyka (1961). W 1967r. zdobył dyplom magistra polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologia społeczna i wychowawcza (1970) oraz Studia podyplomowe „kierowanie i zarządzanie oświatą” na Uniwersytecie Śląskim (1981).

Pracę zaczął w 1961r. w Państwowym Domu Wczasów Dziecięcych w Jarnołtówku. We wrześniu 1962r. został instruktorem i wychowawcą w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Od 1963 do 1980 roku pracował w Zespole Szkół Budowlanych jako kierownik internatu i nauczyciel języka polskiego. Od 1 września 1981r. został dyrektorem Studium Wychowania Przedszkolnego w Raciborzu, które w 1984r. przekształcono w Studium Nauczycielskie o 10 kierunkach nauczania. W 1990r. zainicjował powstanie pierwszego w Polsce Kolegium Języka Angielskiego. W trakcie swojej pracy zawodowej podejmował wiele inicjatyw na rzecz podnoszenia jakości kształcenia. Upowszechnił sportowe obozy zimowe dla studentów, był doradcą ministra w sprawach kształcenia nauczycieli w SN i kolegiach. Od 1984 do 1991r. przewodniczył z wyboru wszystkim dyrektorom SN w Polsce. Jest założycielem Towarzystwa Nauczycielskiego Śląska Macierz Szkolna w Raciborzu, które działa w Krajowej Konfederacji Towarzystw Nauczycielskich. W 1991r. odszedł na emeryturę.

Za osiągnięcia dydaktyczne, związkowe, oświatowe i społeczne uzyskał wiele nagród i odznaczeń, w tym m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1991), Złotą Odznakę ZNP (1979), Medal KEN, Nagrodę I stopnia Ministra Oświaty (1990), dwie Nagrody Kuratora, Medal Zasłużony dla Województwa Katowickiego, Medal Ziemi Raciborskiej.

Od 1959 r. był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1972r. został wybrany na prezesa powiatowego oddziału ZNP w Raciborzu. Funkcję te pełnił do momentu zdelegalizowania związków zawodowych w 1980r.W latach 1980 – 1984 pełnił z wyboru funkcję wiceprezesa Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.

Od wielu lat bardzo aktywnie działał na rzecz środowiska oświatowego i związkowego. Od początku istnienia czyli od 2015r. był członkiem Rady Seniorów Rady Miasta Racibórz. Pełnił wiele ważnych funkcji związkowych. Od 2006r. pełnił funkcję przewodniczącego Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Raciborzu, od 2010r. przewodniczącego Śląskiej Okręgowej SEiR w Katowicach oraz członka Zarządu Głównego ZNP w Warszawie.

Wszystkie zadania wynikające z pełnienia funkcji związkowych i społecznych wykonywał z dużym zaangażowaniem i w trosce o innych. Zawsze bardzo życzliwy, pogodny i aktywny, był i pozostanie wzorem do naśladowania, mentorem.

Zmarł rano 14 października 2017 r. w raciborskim szpitalu.

(Notkę sporządziła - Teresa Ćwik Prezes Oddziału ZNP w Raciborzu)