Czwartek, 2 kwietnia 2020

imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana

RSS

Tworzymy historię: Unikatowe wydanie tygodnika już za tydzień!

16.10.2017 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Legendarne postaci, które tworzyły Racibórz i kultowe miejsca po których zostały tylko wspomnienia. Dawne i powojenne dzieje miasta zaprezentujemy na naszych łamach już 24 października.

Tworzymy historię: Unikatowe wydanie tygodnika już za tydzień!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Redakcja „Nowin Raciborskich” przygotowuje specjalne historyczne wydanie tygodnika. Będzie w dużej mierze poświęcone powojennej historii Raciborza. W tym roku Nowiny obchodzą 25-lecie istnienia. Wydały już z tej okazji numer jubileuszowy, zawierający materiały o narodzinach gazety i ówczesnym Raciborzu.

Mając na uwadze obchodzone w tym roku 800-lecie nadania praw miejskich Raciborzowi redakcja postanowiła wydać w 2017 roku jeszcze jeden numer o tematyce historycznej. Tym razem będzie zawierał treści dotyczące dziejów miasta przed powstaniem w 1992 roku tygodnika Nowiny Raciborskie.

Poza odwołaniami do najstarszych dziejów miasta, będzie to przede wszystkim sentymentalna podróż w czasie - przez pięć powojennych dekad od lat 40. po 80. ubiegłego wieku. Na naszych łamach pojawią się unikalne zdjęcia z tamtych czasów jak i wspomnienia o czołowych postaciach tamtych czasów. Gizela Pawłowska czy Andrzej Gajdziński swą pracą i decyzjami zmieniali rzeczywistość i przyszłość naszego miasta. Przypomnimy m.in. nieistniejące już kultowe lokale gastronomiczne jak Tęczowa czy Wiedeńska. Wrócimy do słynnych czynów społecznych (dzięki nim wznoszono nawet bloki mieszkalne) czy narodzin bardzo modnego wówczas deptaka - ulicy Długiej. Kto pamięta, że była tam winiarnia z degustacją win z Węgier i Rumunii? Pokażemy słynne przejazdy króla Sobieskiego, narodziny szkoły muzycznej i pierwsze absolwentki „medyka”. Ponadto sięgniemy do wydarzeń po 1989 roku. Gazeta ma ponadto zawierać kronikę kryminalną i strony sportowe opisujące wydarzenia z przeszłości.

To unikatowe wydanie Nowin będzie stylizowane na starodruk, aby dodatkowo podkreślić historyczny charakter gazety. Numer trafi do dystrybucji 24 października.

Jego wydaniu będzie towarzyszył konkurs plastyczno-literacki adresowanego do uczniów raciborskich szkół podstawowych. W planie jest także sporządzenie uroczystego listu upamiętniającego rocznicę 800-lecia nadania praw miejskich miastu Racibórz, który będzie mógł podpisać każdy mieszkaniec. Gazeta, prace konkursowe oraz list trafią do wytworzonej na tę okazję kapsuły czasu, która zostanie zakopana w reprezentacyjnym miejscu Raciborza z zamiarem odkopania za 50 lat, na kolejny miejski jubileusz. Wkrótce kolejne informacje o tym historycznym wydarzeniu.

(r)


Drodzy Przedsiębiorcy! Twórzcie z nami historię!

Mamy dla Was „historyczną” ofertę. Zaprezentujcie historię firmy w unikatowym historycznym wydaniu Nowin Raciborskich z okazji 800-lecia Raciborza w wydaniu 24 października br. Przekażcie również pamiątkę firmową do kapsuły czasu. Nie może Was zabraknąć w tym unikatowym wydarzeniu!

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Reklam już dziś.

Tel. 608-678-209, m.kuder@nowiny.pl