Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Związek emerytów osiągnął wiek senioralny

15.10.2017 13:00 | 0 komentarzy | ma.w

Pełna serdecznej atmosfery uoczystość odbyła się w RCK. 6 października 60-lecie związku świętowali emeryci, renciści oraz inwalidzi zrzeszeni w ZERiI. Organizacja dostała miejski medal, odznaczenie regionalne, a z zarządu głównego okolicznościowy przelew.

Związek emerytów osiągnął wiek senioralny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie rocznicowego spotkania została przedstawiona historia Oddziału Rejonowego PZERiI w Raciborzu.

– To jubileusz godny seniora – podkreślała sekretarz oddziału raciborskiego Danuta Stogiewicz. Przypomniała przewodniczących: Stefana Klekockiego, Stanisławę Gawlas, Józefę Rzodeczko i Stanisławę Potaczek. Biuro mieli w pokoju przy Batorego, dzieląc je ze związkiem inwalidów wojennych. – Najważniejsze były sprawy bytowe. Starano się o dopłaty do mieszkań, sanatoria i dary rzeczowe – opowiadała Stogiewicz.

Związkowcy uważają, że przejście na emeryturę to nowy początek aktywności człowieka. – Stwarzamy warunki do udziału w różnych obszarach życia społecznego, kulturalnego i sportowego – dodała D. Stogiewicz.

Przypomnijmy, że związek został jednym ze Skarbów Raciborszczyzny w plebiscycie Nowin z 2013 roku.

W RCK prezydent Raciborza Mirosław Lenk z przewodniczącym rady Henrykiem Mainuszem wręczyli na ręce Krystyny Loch – szefowej zarządu oddziału PZERiI medal i tytuł „Zasłużony dla Raciborza”. – Związek dołączył do elitarnego grona posiadaczy tego zaszczytnego tytułu – podkreślał włodarz Raciborza.

Wśród gości honorowych byli m.in.: posłanka Gabriela Lenartowicz, wicestarosta Marek Kurpis i wójt Andrzej Wawrzynek. Liczne reprezentacje władz wystawiły też Krzyżanowice, Krzanowice i Kuźnia Raciborska.

Podziękowano przewodniczącym kół związkowych z całego powiatu. Dyplomy otrzymali: Mikołaj Bajgar (Płonia), Henryk Biada (Chałupki), Eleonora Czekała (Nędza), Krystyna Czerner (Południe – Racibórz), Elfryda Czogała (Markowice), Franciszka Gruszka (Ostróg), Helena Handziuk (Ocice), Janusz Loch (Centrum – Racibórz), Katarzyna Łozińska (Krzanowice), Elżbieta Michalska (Babice), Elżbieta Miklaszewska (Śródmieście – Racibórz), Roman Polak (Brzezie), Irmina Przybyła (Miedonia), Maria Stanik (Krzyżanowice), Elżbieta Wankat (Pietrowice Wielkie), Anna Wilczok (Tworków), Helena Bąkała (Kuźnia Raciborska) i Urszula Widenka (Łubowice).

Listy gratulacyjne wręczono członkom o najdłuższym, 30-letnim stażu. Do tego grona należą: Hildegarda Hluchnik, Eleonora Kała, Elżbieta Krętosz, Maria Masny, Jadwiga Mikieta, Maria Pistelok i Janina Sisłowicz.

Z Warszawy na obchody jubileuszu przybyła Elżbieta Ostrowska – przewodnicząca Zarządu Głównego PZERiI. Organizacja, w prezencie, przelała na konto raciborskiego oddziału „pewną kwotę”. Złotą Odznakę przyznały Raciborzowi struktury okręgowe, na wniosek zarządu głównego. Wręczył ją Jan Jata z Katowic.

Część artystyczną zapewnił aktor i piosenkarz Krzysztof Respondek znany z kabaretu „Rak”. Bawił publikę dowcipami i piosenkami. W jego występie nie brakło akcentów lokalnych. Pytał prezydenta Lenka czy jest Ślązakiem i podpytywał o nazwisko. Gdy ten odpowiadał, aktor, udając, że nie dosłyszy rzucił: niech się pan nie lęka i powie. Żartował też z remontu drogi na Ostrogu tłumacząc, że ci co spieszyli się na uroczystość i spóźniają utknęli tam w korku.

(ma.w)

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.