Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Rekompensaty za deputat. Sejm przyjął ustawę

13.10.2017 06:01 | 0 komentarzy | mak

W czwartek (12 października) sejm przyjął ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie koniecznych wniosków i oświadczeń.

 Rekompensaty za deputat. Sejm przyjął ustawę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na podstawie przyjętej ustawy ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca roku otrzyma po 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy. Za przyjęciem ustawy głosowało 423 posłów, jeden był przeciw, 10 posłów wstrzymało się od głosu.

Realizacja ustawy ma kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł.

Teraz ustawą zajmie się senat, następnie trafi ona na biurko prezydenta. Gdy podpisze ją prezydent, ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Od tego czasu uprawnione osoby będą miały 21 dni na złożenie koniecznych wniosków i oświadczeń o rekompensatę

Wypłata rekompensat ma nastąpić do końca tego roku, natomiast w przyszłym roku będą rozpatrywane jeszcze ewentualne odwołania.

- Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby do świąt, a najlepiej już przed Barbórką pieniądze zostały wypłacone rodzinom górniczym. Tym samym 2,35 mld zł trafi na śląski rynek. To także z punktu widzenia gospodarczego bardzo duży ruch, bo ludzie przeznaczą te pieniądze na różne cele - mówił jeszcze we wtorek minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

Wątpliwości części posłów wzbudził proponowany początkowo w projekcie uchwały krótki, bo 10-dniowy czas na składanie wniosków i koniecznych oświadczeń. Ostatecznie opowiedziano się za wydłużeniem terminu do wspomnianych 21 dni.

Do otrzymania rekompensaty uprawnieni będą emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierali deputat węglowy na podstawie postanowień układu zbiorowego pracy lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwach górniczych, a utracili deputaty przed wejściem w życie ustawy. Rekompensaty będą też wypłacane wdowom, wdowcom i sierotom (należna po zmarłym rekompensata należy się osobom uprawnionym w częściach równych).

Osoby uprawnione powinny złożyć wnioski o rekompensatę do właściwego przedsiębiorstwa górniczego. Rekompensata będzie wypłacana jednorazowo przez właściwe przedsiębiorstwo.

fot. sejm.gov.pl