Poniedziałek, 21 czerwca 2021

imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

RSS

Kultura

GOK – bijące serce gminy Kornowac

13.10.2017 07:00 | 0 komentarzy | eos

Pięć nowoczesnych placówek kultury, które zajęły miejsce niegdysiejszych świetlic, całkowicie odmieniły życie kulturalne najmniejszej z podraciborskich gmin.

GOK – bijące serce gminy Kornowac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekty łączą pokolenia

Kornowacki GOK realizuje szereg projektów. Zapoczątkowała je współpraca ze Stowarzyszeniem Lyskor, którego pani dyrektor jest członkiem. – Stamtąd otrzymaliśmy środki na dofinansowanie i doposażenie domów kultury. Gdyby nie wsparcie z Lyskor nie mielibyśmy nagłośnienia, również tego przenośnego, które przydaje się na każdym festynie i imprezie plenerowej. Doposażyliśmy także nasze pomieszczenia gospodarcze, dzięki czemu osoby wynajmujące sale na imprezy rodzinne, mają gdzie podgrzać jedzenie i na czym je podać – mówi o korzyściach współpracy ze stowarzyszeniem.

W ten sposób przetarto również szlaki do realizacji kolejnych projektów, m.in.: z Euroregionu Silesia „Polsko–czeskie spotkania artystyczne”, „Wspólna akcja – integracja”, w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, który służył rozwijaniu uzdolnień artystycznych dzieci, czy „Razem po zdrowie” będący maratonem pilatesu, zumby i fitnessu dla mieszkańców gminy Kornowac i czeskiej Vřesiny.

W ramach Programu „Działaj Lokalnie” realizowany będzie kolejny projekt „Łączenie pokoleń poprzez przekazywanie tradycji śląskich w gminie Kornowac”. Pomyślany został dla kół gospodyń wiejskich, a w szczególności świętujących jubileusz 50–lecia KGW w Kobyli i 45–lecia KGW w Rzuchowie. – Zaprosimy do udziału w projekcie młode pokolenie organizując warsztaty pieczenie kobylskich krepli. Pączki, na które panie z KGW Kobyla mają certyfikat są naszym regionalnym produktem – przypomina pani dyrektor. Kolejny projekt z Euroregionu Silesia „Z tradycją, kulturą i smakiem” rozpocznie się w listopadzie. W jego trakcie gmina Kornowac, wraz z czeską Branką u Opawy, wymienią się tradycjami andrzejkowo–bożonarodzeniowo–karnawałowymi. – W jego program wpleciemy nasz kiermasz świąteczny w Kornowacu, a także będziemy wspólnie piec ciasteczka, a całość zwieńczy „Pożegnanie basa”, który to obyczaj zapustny znany jest w obu gminach – wymienia Wiesława Bochynek. Przy projektach nawiązują, się bliższe kontakty, mieszkańcy wyjeżdżają na imprezy do zaprzyjaźnionych miejscowości czeskich, jak np. w tym roku na pożegnanie lata do Vřesiny. Dziś więc, jak trafnie określa dyrektor Wiesława Bochynek, GOK jest bijącym sercem kulturalnym dla całej społeczności, liczącej zaledwie 5 tys. mieszkańców gminy Kornowac.

(ewa)