Czwartek, 20 września 2018

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Książki na receptę z receptą na życie, czyli biblioterapia w Raciborzu

12.10.2017 13:22 | 0 komentarzy | red.

Uspokajają, ale potrafią także pobudzić do działania, redukują problemy emocjonalne, wspierają we wzroście osobowym i pomagają pokonać trudne sytuacje. Co takiego? Książki oczywiście! W ramach projektu „Łączy nas książka”, raciborska biblioteka zaprosiła seniorów i dzieci na wykład i warsztaty z zakresu biblioterapii, które poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Książki na receptę z receptą na życie, czyli biblioterapia w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze spotkanie - wykład z elementami warsztatów z zakresu biblioterapii zatytułowany „Książki na receptę z receptą na życie” odbył się w Klubie Seniora. Przez niemal trzy godziny, raciborska „młodzież 60+” (jak nazwała uczestników prowadząca), naprzemiennie śmiała się i wzruszała słuchając niezwykłych „terapeutycznych” historii m.in. Nicka Vujicica („Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”) czy Jana Meli („Poza horyzonty”). Uczestnicy mogli także obejrzeć przywiezione przez prowadzącą książki multisensoryczne i „rozruszać” swoje półkule mózgowe w trakcie ćwiczenia wykorzystującego ruch naprzemienny.

Tego samego dnia odbyły się także warsztaty bajkoterapeutyczne dla dzieci. W zajęciach wzięli udział najmłodsi podopieczni Klubu dla Młodzieży „Strefa”. Dzieci poznały zabawnych bohaterów „Małej encyklopedii Domowych Potworów” Stanislava Marijanovića, których następnie zilustrowali oraz odrysowywały swoje dłonie, nadając palcom nietypowe imiona. Grupa udała się także w "Podróż do Krainy Bajkozofii", czyli nowopowstałego punktu bibliotecznego, który chwilę wcześniej został uroczyście otwarty.

Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.