Poniedziałek, 23 lipca 2018

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Prezydent z wizytą u najstarszej rybniczanki

12.10.2017 10:14 | 0 komentarzy | pm / UM Rybnik

12 października 105 lata skończyła Jadwiga Zdrzałek z dzielnicy Zebrzydowice. 

Prezydent z wizytą u najstarszej rybniczanki
Fot. Wacław Torszka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek, 11 października, urodzinową wizytę dostojnej jubilatce złożył prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Podczas okolicznościowego spotkania prezydent przekazał jubilatce życzenia oraz tradycyjnie kwiaty i upominki.
Pani Jadwiga urodziła się w niemieckim Bottrop. Kiedy miała 9 lat, jej pochodzący z Raciborza (znajdującego się wtedy w granicach Niemiec) rodzice przyjechali do Rybnika, by wziąć udział w plebiscycie. Opowiedzieli się za Polską i zamieszkali w Zebrzydowicach.
Pani Jadwiga w 1937 r. wyszła za mąż za kolegę z sąsiedztwa i urodziła dwoje dzieci. Rodzinne szczęście przerwała wojna. Małżonek jubilatki, Paweł, został powołany do Wojska Polskiego. W jego wojennych losach jest wiele dramatycznych chwil – wywózka do Charkowa i ucieczka stamtąd, wcielenie do Wermachtu, pobyt we Włoszech bez jakiejkolwiek informacji o bliskich. Swoje emocje pan Paweł spisał w formie pamiętnika, który do dziś jest niezwykle cenny dla rodziny.
Po wielu latach wojennej zawieruchy rodzinie udało się połączyć. Małżonkowie wychowali córkę i dwóch synów. Pan Paweł pracował w kopalni Rymer i dorabiał jako murarz, pani Jadwiga zajmowała się prowadzeniem domu. Dziś jubilatka może cieszyć się z 6 wnuków, 13 prawnuków i dwoje praprawnucząt.
Warto dodać, że w Rybniku mieszka 6 osób, które mają ponad 100 lat – 4 kobiety mające 105, 102 i 101 lat (2 osoby) oraz dwóch mężczyzn w wieku 101 lat. (inf. UM Rybnik)