Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Uczniowie będą jeździć autobusami za darmo?

10.10.2017 18:23 | 3 komentarze | juk

Magistrat analizuje szanse na wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla radlińskich uczniów.

Uczniowie będą jeździć autobusami za darmo?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas niedawnych obrad rady miejskiej radny Andrzej Menżyk zwrócił się z prośbą do burmistrz miasta o rozeznanie możliwości zorganizowania bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży. Bezpłatna komunikacja w znacznym stopniu ułatwiłaby uczniom dostęp do edukacji, kultury, sportu czy rekreacji. W efekcie wielu mieszkańców mogłoby zrezygnować z dowożenia dzieci do szkół samochodami na rzecz ich podróży autobusami. Na terenie Radlina jeżdżą przede wszystkim tabory Międzygminnego Związku Komunikacyjnego (MZK) z Jastrzębia-Zdroju oraz Zarządu Transportu Zbiorowego (ZTZ) z Rybnika.

Jak poinformował Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrz Radlina, rozmowy z jastrzębskim MZK trwają. - Zwróciliśmy się do MZK o podjęcie prac zmierzających do opracowania darmowej komunikacji dla uczniów na terenie naszego miasta. Zostałem zaproszony na posiedzenie zarządu MZK, gdzie rozmawialiśmy na ten temat - mówił Podleśny. Jak się okazało, Radlin nie będzie mógł powtórzyć schematu darmowej komunikacji, jaki zastosowało Jastrzębie. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że Radlin nie jest miastem na prawach powiatu. - Jastrzębie jest miastem na prawach powiatu i mieszkańcy swoje sprawy załatwiają w granicach miasta. Radlinianie, a na pewno już uczniowie, załatwiają interesy poza granicami naszego miasta. Nie tylko na terenie powiatu wodzisławskiego, ale również rybnickiego - wyjaśnił Zbigniew Podleśny.

Magistrat wyliczył, że ponad 350 radlińskich uczniów jeździ do szkół w powiecie wodzisławskim, a ponad 80 w powiecie rybnickim. Jak podkreślał Podleśny, miasto chce zapewnić uczniom taki rodzaj biletu i przewozu, który daje możliwość bezpłatnego poruszania się co najmniej pomiędzy dwoma gminami. Radlin zamierza również rozmawiać o możliwości bezpłatnych przejazdów autobusami na terenie powiatu rybnickiego z ZTZ.

(juk)