Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Popiół strażnikowi prawdę powie?

10.10.2017 13:00 | 16 komentarzy | mak

Od 1 września na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa. Wraz z nią wprowadzono zakaz palenia flotem i mułem. Jak na razie straże gminne nie posiadają upoważnień do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie zapisów tej uchwały. Straż miejska z Wodzisławia twierdzi, że znalazła inne sposoby. Opowiedziała o nich na wrześniowej sesji rady miasta w Wodzisławiu komendant Beata Drzeniek.

Popiół strażnikowi prawdę powie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak jak do tej pory straż miejska będzie prowadziła kontrole kotłowni i palenisk. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy nie są spalane śmieci. Przy okazji zwrócą też uwagę na kwestię spalania flotu i mułu. Co ważne, strażnicy już przechodzą szkolenia po których podobno - patrząc na pozostałości po procesie spalania - będą w stanie ocenić, jakie paliwo spalano w piecu. - Oczywiście na początku będziemy jedynie edukować, że obowiązuje zakaz - podkreśliła komendant Beata Drzeniek. Jeśli to nie poskutkuje, już podczas kolejnej kontroli najbardziej oporni mogą spotkać się z innego rodzaju konsekwencjami. Strażnicy w każdej chwili mogą powiadomić policję lub inspektorat ochrony środowiska, a te organy mają prawo karać.

Jednocześnie trwają przymiarki do tego, by umożliwić strażnikom miejskim nakładanie mandatów za to, gdy ktoś pali flotem czy mułem. Będzie to jednak decyzja, która zapadnie na szczeblu rządowym.

Wodzisławscy strażnicy miejscy regularnie kontrolują przydomowe kotłownie pod kątem spalania odpadów. Pukają do drzwi albo według własnego harmonogramu, albo reagują na zgłoszenia mieszkańców (w 2016 r. było 141 zgłoszeń, do końca sierpnia tego roku – 109 zgłoszeń). W 2016 r. funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 401 kontroli. Stwierdzili 21 nieprawidłowości, nałożyli 16 mandatów i 5 pouczeń. W tym roku przeprowadzili jak na razie 794 kontrole. Na terenie 15 posesji odkryli, że były spalane odpady. Nałożyli 14 mandatów i 1 pouczenie.

(mak)