Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Prezydent Duda w Wodzisławiu. Trudna współpraca starostwa z władzami miasta

09.10.2017 07:00 | 29 komentarzy | juk

Do naszej redakcji dotarły sygnały, że wodzisławski urząd miasta jest rozczarowany z powodu tego, że nie występuje w charakterze współorganizatora wizyty, która odbędzie się przecież na terenie Wodzisławia. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 października Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia wyjaśnił jak wyglądały rozmowy dot. organizacji wizyty głowy państwa w naszym mieście.

Prezydent Duda w Wodzisławiu. Trudna współpraca starostwa z władzami miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Wodzisławia Śl. o całej sprawie dowiedział się w piątek, 26 września. Wówczas spotkał się z wodzisławskim starostą Ireneuszem Serwotką. Ten (jeszcze w tajemnicy) poinformował go o planowanej wizycie głowy państwa w mieście. W poniedziałek informacja została potwierdzona przez Kancelarię Prezydenta RP. Dopiero wtedy rozpoczęły się oficjalne przygotowania. - Poinformowałem starostę, jako organizatora wizyty o pełnej gotowości władz miasta do współpracy. Zdaje sobie sprawę, jak ważna jest to wizyta i jak należycie trzeba ją przygotować. Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak również ważna jest rola gospodarza miasta w takim dniu. Mimo że nie jest on formalnie stroną zapraszającą ani organizatorem tej wizyty - wyjaśnił Mieczysław Kieca.

Prezydent Kieca poprosił starostę o możliwość udziału przedstawiciela miasta w sztabie, który został powołany w związku z wizytą prezydenta RP. 3 października odbyło się pierwsze spotkanie. Byli na nim obecni przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Biura Ochrony Rządu, Komendy Głównej Policji oraz wojewody. Jak poinformował Kieca, miasto nie zostało zaproszone do wzięcia udziału w spotkaniu. Dlatego włodarz Wodzisławia postanowił osobiście skontaktować z Kancelarią Prezydenta RP. - Poinformowałem o pełnej woli współpracy miasta. Zapytałem, jakie są oczekiwania ze strony Kancelarii w stosunku do służb miejskich. Kancelaria była zdziwiona, że przedstawiciele miasta nie są zaproszeni do rozmów dot. organizacji wizyty Andrzeja Dudy w Wodzisławiu. Mogę przypuszczać, że po interwencji Kancelarii Prezydenta zostaliśmy poproszeni o wskazanie przedstawiciela do udziału w pracach zespołu – zauważył Mieczysław Kieca. W efekcie od 4 października Mateusz Jamioła (przedstawiciel władz miasta) uczestniczy w spotkaniach.

Kieca zapytany przez dziennikarzy, czy nie czuje się pominięty w rozmowach dot. wizyty prezydenta RP w Wodzisławiu odpowiedział: - Nie ma tutaj miejsca na żadne emocje. Gospodarz miasta musi być osobą odpowiedzialną i w przypadku takiej wizyty zachowywać się w sposób jak najwłaściwszy. Dlatego sam postanowiłem skontaktować się z Kancelarią Prezydenta - wyjaśnił.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.