środa, 11 grudnia 2019

imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

RSS

Dzień Kultury Niemieckiej w Pietrowicach Wielkich. Gospodarzami DFK z Nędzy i Kuźni Raciborskiej

08.10.2017 17:43 | 1 komentarz | ma.w

Wpierw była msza w języku niemieckim, a potem nastąpił przemarsz spod pietrowickiej świątyni do sceny i ław biesiadnych pod dachem tutejszego centrum. To już czwarta edycja Dnia Kultury Niemieckiej. DFK integruje tak swoje środowisko w całym powiecie.

Dzień Kultury Niemieckiej w Pietrowicach Wielkich. Gospodarzami DFK z Nędzy i Kuźni Raciborskiej
Waldemar Świerczek jest szefem Zarządu Powiatowego DFK Województwa Śląskiego w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

- Kultywowanie języka, tożsamości i kultury - wyliczał Waldemar Świerczek szef powiatowych struktur DFK, tłumacząc na co stawia ta organizacja. Według aktualnych danych towarzystwa członków Mniejszości Niemieckiej jest w powiecie 5 tys. (najwięcej na Śląsku).

Świerczek wspólnie z Aleksandrą Petrzyk (członek zarządu powiatowego) przywitali w niedzielne popołudnie uczestników imprezy w Centrum Społeczno - Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. Co roku przygotowuje ją koło z innej gminy. Tym razem powierzono tę rolę przedstawicielom DFK z Nędzy i Kuźni Raciborskiej.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. znani w przeszłości aktywni działacze DFK jak: Wilibald Fabian (poseł na sejm I kadencji), Blasius Hanczuch czy Josef Gonschior. W ławie VIP-ów zasiadł także ksiądz prałat Jan Szywalski. Samorząd gminny reprezentowali: wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, wiceprezydent Raciborza Irena Żylak i etatowy członek zarządu powiatu Andrzej Chroboczek.

Więcej o wydarzeniu - w Nowinach Raciborskich.