Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Wodzisławski Ekonomik zyska imię. To z okazji jubileuszu

06.10.2017 10:10 | 0 komentarzy | mak

13 października w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. odbędzie się uroczystość nadania szkole nowego, zaszczytnego imienia Komisji Edukacji Narodowej oraz poświęcenie sztandaru.

Wodzisławski Ekonomik zyska imię. To z okazji jubileuszu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To będzie niejako kulminacja uroczystości rocznicowych półwiecza szkoły. Kiedy w 1967 r. otwarto pierwszą w regionie szkołę średnią o charakterze ekonomicznym, nikt nie przypuszczał, że tak mocno wpisze się ona w lokalny krajobraz, znacząco wpływając na wizerunek miasta i powiatu. W ciągu 50 lat Zespół Szkół Ekonomicznych stał się prawdziwą kuźnią uczniowskich talentów w różnych dziedzinach wiedzy, opartą na świetnej kadrze pedagogów i wychowawców.

Placówka w ciągu lat rozrosła się, kształcąc doskonałych ekonomistów, handlowców, hotelarzy, kelnerów, kucharzy, informatyków czy specjalistów obsługi ruchu turystycznego, a spoglądając na dynamikę rozwoju szkoły na pewno w tym względzie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych są cenionymi pracownikami i szefami biur, urzędów, sklepów, szkół, restauracji, hoteli w regionie i poza nim, pracują za granicą, a także z powodzeniem prowadzą swoje firmy. Miło spotyka się uśmiechnięte twarze byłych uczniów w różnych instytucjach oraz słyszy ciepłe słowa o Ekonomiku, jego profesorach, niepowtarzalnej atmosferze tej szkoły, która potrafi budować wyjątkową więź ze swymi wychowankami. Do legendy  przeszły bale studniówkowe organizowane w szkole, których się nie zapomina, ponad 20-letnia tradycja rajdów po Beskidach czy coroczne koncerty charytatywne, prezentujące nie tylko hojność tej społeczności na rzecz osób potrzebujących pomocy, ale i wielkie talenty artystyczne uczniów szkoły.

Opowieść o Ekonomiku to opowieść niezwykła o wielu pełnych pasji nauczycielach i ich uczniach, w którą wpisują się losy wielu pokoleń, wielu rodzin na tle różnych wydarzeń historycznych. Ankietowani uczniowie na pytanie: dlaczego wybrałeś Ekonomik, odpowiadają niezmiennie: „bo to najlepsza szkoła”,  „wiele się tam dzieje” i najważniejsze: „bo do tej szkoły chodziła moja babcia, mama, siostra, brat”. Ta szkoła łączy pokolenia, zacieśnia więzy rodzinne i to jest piękne.

– Przy tak wyjątkowych jubileuszach, jak nasz, sięga się do przeszłości, historii, przytacza się mądre lub sentymentalne sentencje, za jedną z nich można powtórzyć, że czasy się zmieniają, a wraz z nimi ludzie. W przypadku Ekonomika również widać zmiany, które oznaczają podniesienie standardów kształcenia, realizację  kolejnych projektów unijnych, dzięki którym uczniowie szkoły wysyłani są na zagraniczne staże do Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Portugalii – podkreśla dyrektor szkoły Maria Lach.

Jubilatka zyskała nową, piękną elewację, a także nowoczesny wygląd i wyposażenie pracowni przedmiotowych. Jest placówką XXI wieku, wychodzącą ze swoją ofertą edukacyjną naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców i co ważne dzisiaj- pracodawców.

Złoty Jubileusz zobowiązuje, zatem świętowanie będzie trwało cały rok.  Jak wspomniano na początku, kulminacja uroczystości odbędzie się 13 października i połączona będzie z nadaniem szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej oraz poświęceniem sztandaru. W styczniu 2018 r. odbędzie się w kościele pw. WNMP w Wodzisławiu Śląskim uroczysty koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły, a w lutym – zorganizowany zostanie dla absolwentów szkoły i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych niepowtarzalny Bal Absolwentów.

Komitet Organizacyjny jubileuszu zdecydował również o wydaniu pamiątkowego kalendarza bogato zdobionego zdjęciami z życia szkoły, okolicznościowego folderu i ciekawostki – książki kucharskiej – „50 przepisów na 50 lat Ekonomika”. Przepisy pochodzą z prestiżowych międzynarodowych i krajowych konkursów kulinarnych, w których  szkoła zawsze zajmowała najwyższe miejsca. Obchodom będą towarzyszyły również imprezy kulinarne, sportowe i naukowe, bo już na marzec 2018 r. planowana jest konferencja naukowa.

Komitet organizacyjny oraz cała społeczność szkoły zapraszają wszystkich absolwentów, przyjaciół szkoły i darczyńców do włączenia się w świętowanie jubileuszu półwiecza placówki. Drzwi szkoły będą również szeroko otwarte dla wszystkich chcących odwiedzić ją po latach i zorganizować spotkania rocznikowe. Wszak przynależność do wielkiej rodziny Ekonomika to zaszczyt!