Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Ulgi śmieciowe dla rodzin wielodzietnych? Będzie dyskusja

04.10.2017 19:26 | 3 komentarze | mak

Grupa rydułtowskich radnych apeluje, by wprowadzić ulgi w opłacie śmieciowej dla rodzin wielodzietnych.

Ulgi śmieciowe dla rodzin wielodzietnych? Będzie dyskusja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 października mieszkańców Rydułtów obowiązuje podwyżka stawek za odbiór odpadów komunalnych. Dla tych, którzy segregują śmieci, miesięczna opłata wynosi 12 zł od osoby (wcześniej było to 8 zł).

Grupa rydułtowskich radnych – Mariola Bolisęga, Agnieszka Wdowiak, Stefan Sładek, Adam Meslik, Mirosław Jona i Janusz Grabiec – zawnioskowała o wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych. Miałby one zostać wprowadzone w formie zwolnień lub dopłat. Na wrześniowej sesji rady miasta złożyli interpelację w tej sprawie. Radni wyliczyli, że do tej pory 5–osobowa rodzina wydawała na śmieci 480 zł rocznie. Biorąc pod uwagę nowe stawki, koszt ten będzie wynosił aż 720 zł w skali roku!

– Tłumaczenie, że rodziny wielodzietne otrzymują ze strony rządu wsparcie w postaci „500 plus”, nie jest do końca w porządku, samorządy otrzymały możliwość wprowadzenia zwolnień w postaci obowiązujących przepisów – napisali radni w swojej interpelacji. Podali też przykłady miast, które wprowadziły dopłaty lub zwolnienia dla rodzin wielodzietnych. W Rybniku opłata za segregowane odpady odbierane od jednego mieszkańca wynosi 11 zł miesięcznie, a dopłata dla rodzin wielodzietnych wynosi 3 zł na osobę. – Mieszkańcy Rydułtów pytają, dlaczego nasze miasto nie może skorzystać z obowiązujących regulacji prawnych dających możliwość wprowadzenia zwolnień, a w świetle obecnej podwyżki wręcz żądają wsparcia i pomocy – podkreślają radni.

W czasie sesji radna Mariola Bolisęga doprecyzowała, że w interpelacji zostały wskazane propozycje rozwiązań. Radni liczą na to, że w przygotowanie konkretnego rozwiązania dla rodzin z Rydułtów włączy się urząd miasta. – Zależy nam na wypracowanie takiego narzędzia, które miałoby na celu wsparcie rodzin wielodzietnych – wyjaśniła radna Bolisęga.

Burmistrz Kornelia Newy zadeklarowała, że zostaną przygotowane odpowiednie propozycje i poddane pod dyskusję. W świetle przepisów za rodzinę wielodzietną uważa się taką, w której jest przynajmniej troje dzieci.

(mak)