Niedziela, 20 października 2019

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Tadeusz Gruszka: Prezydent i radni koalicji rządzącej nie tacy EKO jak im się wydaje

26.09.2017 08:17 | 0 komentarzy | pm

Prezes stowarzyszenia Samorządowy Ruch Demokratyczny krytykuje decyzję rady miasta z Rybnika.

Tadeusz Gruszka: Prezydent i radni koalicji rządzącej nie tacy EKO jak im się wydaje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Punkt 12. ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika brzmiał: Zmiana uchwały nr 423/XXIX/2012 Rady Miasta Rybnika z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych i wysokości opłat z tego tytułu. W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Promując ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska proponuje się zwolnienie z opłat dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Miasto Rybnik dąży do zmniejszenia zanieczyszczenia generowanego przez transport drogowy, dlatego promuje nowoczesne technologie, które to mają na celu poprawę ochrony środowiska oraz warunków życia mieszkańcom”.

Tadeusz Gruszka, prezes stowarzyszenia Samorządowy Ruch Demokratyczny krytykuje decyzję rady miasta z Rybnika. Poniżej jego stanowisko w tej sprawie: „Na czwartkowej sesji Rady Miasta Rybnika Prezydent zawnioskował, aby na parkingach usytuowanych na drogach publicznych tylko posiadacze samochodów elektrycznych zwolnieni byli z opłat. Ma to promować ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Miasto Rybnik, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, dąży do zmniejszenia zanieczyszczenia generowanego przez transport drogowy. Promując tylko samochody elektryczne, prezydent Kuczera wykluczył ze zwolnienia samochody hybrydowe i zasilane LPG, które jak najbardziej zaliczają się do grupy samochodów zmniejszających zanieczyszczenie generowane przez transport drogowy w Rybniku.

Chcąc poprawić uchwałę, radna Samorządowego Ruchu Demokratycznego wniosła o uzupełnienie uchwały uwzględniające te dwa rodzaje pojazdów. Radna zaproponowała dodanie jedynie trzech słów „hybrydowych i zasilanych LPG”. Po dyskusji i dużych problemach przewodniczącego z zapisaniem proponowanych zmian, radni przystąpili do głosowania. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem wynik, że piętnastoma głosami, w całości klubów koalicji rządzącej w Rybniku Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Rybnika odrzucili bądź co bądź racjonalną, proekologiczną zmianę.

Być może, gdyby pan Prezydent był wystarczająco czujny i jednoznacznie przychylił się do poprawki, to „jego” radni z PO i WdR zagłosowaliby inaczej, a tak, razem pokazali, że „są za, a nawet przeciw” co może świadczyć o tym, że nie są tacy EKO jak być może im się wydaje.

Tadeusz Gruszka, prezes stowarzyszenia Samorządowy Ruch Demokratyczny”.