środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Mateusz Tomiczek z Turzy laureatem konkursu na polskie elektroauto

25.09.2017 19:00 | 4 komentarze | art

Mateusz Tomiczek, mieszkaniec Turzy zaprojektował auto, które może zrewolucjonizować polski rynek motoryzacyjny.

Mateusz Tomiczek z Turzy laureatem konkursu na polskie elektroauto
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Te auta mają szansę powstać

Oprócz projektu Curie, jury wybrało jeszcze trzy inne projekty: Be-E (autor Sebastian Nowak), Junior (Łukasz Myszyński) oraz SE1 (Damian Woliński).

– Najpierw dokonaliśmy wstępnej selekcji, potem wyboru finałowych projektów. Na każdym etapie kapituła kierowała się z nie tylko oryginalnością projektów i nowoczesnością formy, ale w równym stopniu możliwością budowy i produkcji seryjnej samochodu – mówi Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland.

Prototypy już za rok?

Wybór najlepszych projektów nadwozia to pierwszy etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Teraz spółka planuje wesprzeć podmioty zdolne do wyprodukowania własnego prototypu oraz te, które zbudują wybrane w pierwszym konkursie wizualizacje. Kolejnym krokiem będzie połączenie procesu budowy prototypów z procesem ich produkcji w przyszłości.

– W październiku spółka ogłosi konkurs na prototyp auta elektrycznego, skierowany do firm z branży motoryzacyjnej. Konkurs zostanie przeprowadzony we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – wyjaśnia Piotr Zaremba, Szef Projektu ElectroMobility Poland.

Proces wyłonienia najlepszych konstrukcji potrwa do końca 2018 r. Wtedy też można się spodziewać pierwszych samochodów na drogach.

Artur Marcisz