środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Kultura

Picasso zainspirował nauczycielki z Kuźni Raciborskiej

20.09.2017 18:00 | 0 komentarzy | ż

Efekty artystycznych inspiracji będzie można zobaczyć na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Picasso zainspirował nauczycielki z Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wystawa historii Biblii, jedyna taka w Polsce na Zamku Piastowskim w Raciborzu już za nami a już w najbliższy czwartek 21 września zapraszamy na wernisaż nowej wystawy pt. „Kubizm, Picasso i inni”. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Nowa zamkowa ekspozycja to zbiór prac plastycznych wykonanych przez nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej (Aldona Pachowicz, Barbara Radziszewska, Elżbieta Wdowiak i Luiza Wieczorek), pod kierunkiem Janiny Chrapacz-Koloski, emerytowanej nauczycielki plastyki w tejże szkole.

- Panie na zajęcia plastyczne uczęszczają już od blisko 9 lat. Pracujemy za zgodą pani dyrektor Kingi Apollo raz w tygodniu, w jednej z klas szkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Wspólnie miałyśmy już kilka wystaw, m. in. w Kuźni Raciborskiej, w Raciborzu w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. A teraz przyszedł czas na Zamek Piastowski w Raciborzu. Czujemy się niezmiernie dumne i zaszczycone, że nasze prace będą eksponowane w dawnej siedzibie Piastów. Na wystawie nie zabraknie też kilku moich prac - mówi Janina Chrapacz-Koloska, prowadząca zajęcia. - Każda z naszych dotychczasowych wystaw była tematyczna, np. „Życie na Ziemi – magia kształtów i kolorów” czy „Statyka – Dynamika”. Spotykamy się, malujemy, bo kochamy to robić. Cały czas myślimy o pracowni z prawdziwego zdarzenia i pozyskaniu wsparcia dla naszej działalności, gdyż wszystkie materiały musimy zapewnić sobie same. Wystawa różni się od pozostałych, gdyż jest bardziej dekoracyjna i kolorowa. Choć sztuka Picassa jest trudna w zrozumieniu, to jej forma może się podobać - dopowiada Janina Chrapacz-Koloska.

Tego dnia na Zamku Piastowskim zostanie również otwarta wystawa malarstwa raciborzanina Jana Lorenca, który przypomnijmy również od blisko 20 lat zbiera jajka, kroszonki, malowanki i inne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi. Wernisaż tej wystawy z jego udziałem odbył się w dawnej siedzibie Piastów w kwietniu tego roku.

źródło: zamekpiastowski.pl, oprac. żet

Ludzie:

Grażyna  Wójcik

Grażyna Wójcik

Dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.