Poniedziałek, 21 maja 2018

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Metr po metrze z Metrowym czyli odkrywamy miejsca, których już nie ma [ZDJĘCIA]

13.09.2017 17:00 | 0 komentarzy | pm

Raper Mertowy wspólnie z historykiem Jackiem Kamińskim przeprowadził rybniczan po zawiłych meandrach miejskiej architektury.

Metr po metrze z Metrowym czyli odkrywamy miejsca, których już nie ma [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z cyklu przewodnik czeka – w niedzielę, 10 września sprzed Halo Rybnik grupa mieszkańców wyruszyła na spacer po mieście, odwiedzając miejsca, których już nie ma. Uczestnicy odwiedzili miejsca w centrum, których współczesny wygląd różni się od  stanu pierwotnego tego z dawnych lat. Proces przemian dokonuje się w każdym mieście i Rybnik nie jest w tym względzie wyjątkiem. Procesy zmian mogą mieć charakter ewolucyjny bądź też być efektem zdarzeń losowych takich jak pożary, katastrofy czy działania wojenne. Zatrzymanie cyklu zmian w tkance miejskiej jest niemożliwe. Chodzi jednak o to, by w sposób świadomy kontrolować proces przekształceń, aby zachować i tym samym ocalić od zapomnienia jak najwięcej z naszego dziedzictwa kulturowego. Warto nadmienić, iż przedsięwzięcie wpisało się w Festiwal z Ikrą oraz Dni Dziedzictwa Narodowego.
Niedzielny spacer po mieście odbywał się pod hasłem "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu". W rolę przewodnika wcielił się raper Mertowy, który wspólnie z historykiem Jackiem Kamińskim przeprowadził uczestników po zawiłych meandrach miejskiej architektury, która w wielu wypadkach funkcjonuje już tylko we wspomnieniach starszej części mieszkańców Rybnika oraz na starych fotografiach. Grupa odwiedziła kilka miejsc gdzie umieszczano fonografie wykonane w na początku XX wieku. Na zdjęciach widać wyraźnie zmiany jakie zaszły na przestrzeni minionych dziesięcioleci np. na placu kościelnym przed kościołem MBB, na rynku, placu Wolności, skwerze przed Urzędem Miasta czy w okolicach sądu. Ostatnim akcentem spaceru był krótki koncert Metrowego na rybnickim Kampusie.