Poniedziałek, 15 lipca 2019

imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

RSS

DK Boguszowice i ZSP nr 14 wspólnie tworzą

13.09.2017 14:58 | 0 komentarzy | kama

Alicja Szozda z Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach i Aleksandra Eichler z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 w Rybniku oraz 20-osobowa grupa uczniów klas V i VI popielowskiej podstawówki spróbują zmienić przestrzeń wokół swojej szkoły, by uczynić ją ciekawą, atrakcyjną i mniej archaiczną. Wszystko w ramach projektu Lepsze noty – sztuka wspólnoty.

DK Boguszowice i ZSP nr 14 wspólnie tworzą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W maju na potrzeby projektu została przeprowadzona lekcja, rozmowa o domach kultury i kulturze w ogóle. Okazało się, że dzieci miewają problem z utożsamianiem się ze swoim najbliższym otoczeniem, a dom kultury kojarzy się im sztampowo. Zapytane o to, co chciałyby zorganizować najczęściej wskazały na eventy odbywające się poza budynkiem szkoły.

Stąd też wziął się pomysł na projekt, w którym przeprowadzone zostaną warsztaty, plenery artystyczne, wizyty w pracowniach rękodzieła, zabawy terenowe i spotkania z inspirującymi ludźmi. - Chcemy zaproponować uczniom wejście w rolę kreatorów przestrzeni wokół szkoły, proponując nieszablonowe rozwiązania – mówi Alicja Szozda, koordynatorka projektu.

Spoiwem wszystkich działań będzie sztuka wspólnoty - community arts - rozumiana jako aktywność artystyczna oparta na współpracy lokalnej społeczności (w tym przypadku dzieci) z lokalnymi twórcami. – Dzieci wezmą odpowiedzialność za przestrzeń wokół nich i pokażą innym, ale przede wszystkim sobie, że za pomocą szeroko pojętej sztuki można tę przestrzeń zmienić na lepsze – zapewnia Aleksandra Eichler, koordynatorka projektu.

Projekt realizowany jest w ramach projektu operatorkultury.pl, prowadzonego przez Regionalny Instytut Kultury, który w województwie śląskim pełni rolę operatora programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.

/Materiały prasowe/