Piątek, 22 czerwca 2018

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Były proboszcz honorowym obywatelem

13.09.2017 12:57 | 2 komentarze | mak

– Dobry duch rydułtowskiej społeczności – tak postrzegana jest postać byłego proboszcza parafii „na rynku” w Rydułtowach, czyli ks. Konrada Opitka. Kapłan dołączył w poczet honorowych obywateli Rydułtów.

Były proboszcz honorowym obywatelem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto ma nowego honorowego obywatela. Tak zadecydowali radni na sesji rady miasta. Do zaszczytnego grona uhonorowanych tytułem dołączył ksiądz Konrad Opitek, który przez lata pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Jerzego przy rydułtowskim rynku (na przełomie lipca i sierpnia kapłan został przeniesiony z Rydułtów do parafii św. Jana Sarkandra w Bełku).

Pomysł docenienia w ten sposób kapłana wyszedł z dwóch źródeł. Jednym z nich był rydułtowski urząd miasta. - Złożyłam do rady miasta wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa – mówi burmistrz Rydułtów, Kornelia Newy. W podobnym czasie do urzędu wpłynął wniosek w tej samej sprawie od Towarzystwa Miłośników Rydułtów.

Pod opieką proboszcza Opitka kościół pw. św. Jerzego przeszedł wiele pozytywnych zmian. Jednym z najbardziej wymagających zadań inwestycyjnych było odtworzenie dawnego ołtarza. – Ksiądz proboszcz niezwykle dbał o przywrócenie wnętrzu świątyni dawnego blasku - podkreśla burmistrz Kornelia Newy. Padają też argumenty, że ksiądz proboszcz był "dobrym duchem" rydułtowskiej społeczności. - Potrafił zjednać sobie wielu ludzi. Mieszkańcy chętnie z nim rozmawiali, szukali u niego pomocy, a on im tę pomoc oferował. Ksiądz proboszcz był także czynnym mieszkańcem Rydułtów. Organizował nie tylko życie parafii, ale też życie miasta. A ile radości mieli jubilaci, gdy przychodził składać im życzenia! Był naprawdę ważną dla miasta postacią i chociaż już w Rydułtowach nie mieszka, to chcemy, by "został z nami" jako honorowy obywatel - dodaje Kornelia Newy.

Uroczyste wręczenie honorowego obywatelstwa ma odbyć się na kolejnej sesji. Władze miasta zamierzają zaprosić kapłana. - Liczymy, że do nas przyjedzie i osobiście zawiesi swoją fotografię w galerii honorowych obywateli miasta - puentuje pani burmistrz.

(mak)