środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Gang produkował papierosy w Wodzisławiu. Zatrzymani Czesi i Polacy [DŹWIĘK], [FILM]

08.09.2017 09:39 | 7 komentarzy | acz

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z policjantami z CBŚP zlikwidowali w Wodzisławiu Śląskim nielegalną fabrykę papierosów. 

Gang produkował papierosy w Wodzisławiu. Zatrzymani Czesi i Polacy [DŹWIĘK], [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Katowic wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego od kilku miesięcy podejrzewali, że w powiecie wodzisławskim działa międzynarodowa, zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów. Wyprodukowany towar miał być rozprowadzany w kraju oraz przemycany do krajów Unii Europejskiej. Funkcjonariusze przygotowali szczegółowe działania i weszli na teren prywatnej posesji.

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Wodzisławiu.mp3


Okazało się, że w hali magazynowej działała linia technologiczna do produkcji nielegalnych papierosów. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli milion wyprodukowanych papierosów, zapakowanych w płaskie kartony typu pizza oraz ponad 100 worków z tytoniem do palenia. Towar nie był oznaczony polskimi znakami akcyzy. Do postępowania karnego skarbowego funkcjonariusze zabezpieczyli również kompletną linię produkcyjną, nagrzewnice, kompresory i wagi. Wartość zabezpieczonego sprzętu mundurowi oszacowali na prawie 500 tysięcy złotych.

- To była produkcja nielegalnych papierosów na ogromna skalę. W opinii specjalistów wydajność linii produkcyjnej mogła wynosić nawet 1 mln papierosów w ciągu 8 godzin pracy. Na pierwszym piętrze budynku znajdowały się pomieszczenia socjalne, z miejscami noclegowymi dla 8 osób. Pracownicy mieli wszystko zapewnione i nie musieli opuszczać budynku nielegalnej fabryki.

Mundurowi zabezpieczyli również 4,8 tony krajanki tytoniowej o wartości rynkowej około 3 milionów złotych. W wyniku przeszukania pozostałych pomieszczeń funkcjonariusze ujawnili ogromne ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilz, filtrów, klejów i opakowań tekturowych.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w nielegalny proceder produkcji i dystrybucji papierosów zamieszanych jest 8 osób. Sprawa jest rozwojowa. Zatrzymano już dwóch obywateli Republiki Czeskiej, dwóch obywateli Republiki Słowackiej oraz czterech Polaków. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających miedzy innymi na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych. Za taki czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona nawet do 10 lat. Wobec 6 zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.