Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

W Rybniku budują parking wielopoziomowy. Za 19,4 mln zł

07.09.2017 08:00 | 1 komentarz | pm / UM Rybnik

Parking wielopoziomowy to 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

W Rybniku budują parking wielopoziomowy. Za 19,4 mln zł
Fot. UM Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rusza budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Hallera w Rybniku. Inwestycja ta jest częścią projektu „Rzeczna”, zakładającego zagospodarowanie kwartału w ścisłym centrum miasta, między ulicami gen. Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną.

Realizacją zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, zajmie się Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Erbud” z Rybnika, wybrane w ogłoszonym przez Rybnickie Służby Komunalne przetargu. Projekt i budowa parkingu kosztować będzie 19,4 mln zł. Na wykonanie zadania firma ma 400 dni.

Miejsca parkingowe rozmieszczone będą na 5 poziomach obsługiwanych przez rampę ślimaka, wraz z możliwością parkowania na dachu obiektu. Parter w przyszłości umożliwiać będzie lokalizacje usług na poziomie przyziemia. W przygotowanej wcześniej koncepcji projektu uwzględniono ażurową elewację oraz kolorowe elementy stalowe.

Parking wielopoziomowy to 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te nie zwiększą przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkują śródmiejską przestrzeń zajmowaną do tej pory przez samochody. – Taki parking jest w mieście potrzebny. Po jego wybudowaniu będziemy mogli na znacznie mniejszej przestrzeni zaparkować taką samą liczbę samochodów, a nawet nieco zwiększyć zyski z tego terenu – przekonuje Piotr Kuczera, rezydent Rybnika. – Jednocześnie pojawi się możliwość zagospodarowania atrakcyjnej przestrzeni w centrum miasta, pełniącej dziś funkcję niezbyt efektownego placu parkingowego. Co ważne, w ramach projektu Rzeczna rozmawiamy z Funduszem Municypalnym i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w kierunku zabudowania tego terenu – to zaś będzie możliwe kiedy nie będzie tam samochodów. Przypomnę, że projekt parkingu jest też częścią programu mobilności miejskiej która wiąże trzy elementy: miejsca parkingowe, komunikację miejską i ścieżki rowerowe. To wszystko musi zadziałać wspólnie – dodaje prezydent.

Przygotowany przez miasto „Projekt Rzeczna”, którego częścią jest budowa parkingu wielopoziomowego, obejmuje również powstanie budynków mieszkalno-usługowych i Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej z salami wystawienniczymi oraz stworzenie nowego układu komunikacyjnego. Całość inwestycji realizowana będzie w oparciu o środki z budżetu miasta oraz dotacje zewnętrzne, o których przyznanie Rybnik sukcesywnie się ubiega.