Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Dlaczego pojemników na odzież nie opróżnia się regularnie?

06.09.2017 18:30 | 0 komentarzy | żet

Ubrania wysypują się z przepełnionych pojemników na odzież. - Boję się swoje rzeczy wrzucić, żeby za chwilę nie oglądać ich porozrzucanych np. koło Biedronki - pisze Czytelnik.

Dlaczego pojemników na odzież nie opróżnia się regularnie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi mi o fakt, że od około roku nie są opróżniane regularnie. Na terenie Raciborza, Nędzy, Rybnika oraz okolicznych wsiach z pojemników wysypuje się odzież. Boję się swoje rzeczy wrzucić, żeby za chwilę nie oglądać ich porozrzucanych np. koło Biedronki lub na pobliskich polach! Dlaczego pojemników nie opróżnia się regularnie? Czy odzież nie jest już potrzebna? Gdzie w takim razie mamy oddawać niepotrzebne ubrania?

Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).


Empol: Reagujemy natychmiast

Obecnie większość pojemników na odzież na terenie Raciborza posiada oznaczenie Empolu. Firma ta zajmuje się odbiorem odpadów w naszym mieście. Prowadzi również Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów na Dębiczu. To właśnie do Empolu skierowaliśmy pytania dotyczące problemu poruszonego przez Czytelnika. Oto czego się dowiedzieliśmy.

– Z jaką częstotliwością opróżniane są kontenery na odzież?

Kontenery opróżniane są systematycznie (minimum raz w miesiącu), z częstotliwością wynikającą z ich zapełnienia. Należy zaznaczyć, że w okresach przedświątecznych i wakacyjnych pojemniki zapełniane są szybciej niż w pozostałych porach roku. Wtedy staramy się opróżniać je częściej. Są też miejsca, gdzie widzimy, że wrzucanej odzieży jest więcej. W związku z tym poczyniliśmy starania, by dostawić tam dodatkowe pojemniki (łącznie ok. 20–30 sztuk).

– Czy otrzymaliście Państwo sygnały, że kontenery z odzieżą są opróżniane zbyt rzadko?

Gdy firma otrzymuje wiadomość o przepełnieniu pojemnika, wówczas reagujemy natychmiast, wysyłamy tam samochód i wywozimy tekstylia poza ustalonym harmonogramem. Informacji o przepełnieniach dostarcza nam Urząd Miasta Racibórz. Także mieszkańcy mogą nam dać znać, dzwoniąc pod nr tel. 887 227 003. W takich sytuacjach także postaramy się zareagować tak szybko, jak tylko pozwolą nam na to nasze możliwości. Zdarzają się także sytuacje, gdy worki z odzieżą pozostawiane są obok kontenera lub też mieszkańcy nie zachowują prawidłowego systemu segregacji wrzucając do niego odpady, które go zapychają np. stare poduszki i kołdry. Wtedy także od razu reagujemy i opróżniamy pojemnik oraz oczyszczamy miejsce wokół niego.

– Co dzieje się z odzieżą z kontenerów? (jest sprzedawana? trafia do Polskiego Czerwonego Krzyża? jest utylizowana?)

– Zebrane z kontenerów tekstylia trafiają do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Raciborzu. Po wstępnej weryfikacji zostają przekazane firmie zajmującej się przetwarzaniem odpadów tekstylnych. Ta z kolei sortuje i zagospodarowuje je według własnych wytycznych i potrzeb.

(żet)