Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Młodzi historycy chcą pracować z zabytkami

06.09.2017 06:16 | 2 komentarze | ma.w

W magistarcie czekają na nowego konserwatora zabytków.

Młodzi historycy chcą pracować z zabytkami
Joanna Muszała-Ciałowicz dzieliła dotąd obowiązki dyrektora Muzeum z cząstką etatu Miejskiego Konserwatora Zabytków. W ostatnich latach kierowano do niej uwagi m.in. o lokalizację nowego budynku na Rynku („klocek”) choć to nie ona decydowała o zgodzie na jego budowę.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odbyło się właśnie drugie podejście do wyboru następcy Joanny Muszały-Ciałowicz. Na konkurs urzędu miasta zgłosiły się cztery osoby. – Bardzo młode – wyjawił przed radą miasta prezydent Lenk.

Pierwszy konkurs nie został rozstrzygnięty i w drugim Miasto postawiło niższe wymagania względem nowego pracownika. Szukało go do pracy na pół etatu. Włodarz opowiedział o drugim konkursie na sierpniowej sesji. Mirosław Lenk zaznaczył, że kandydaci to historycy sztuki. Brakowało mu w tej stawce np. architekta. Urzędnicy wybrali jedną z kandydatur, ale teraz musi ją zaakceptować Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do końca września konserwatorem jest J. Muszała-Ciałowicz. Prezydent Lenk wyraził nadzieję, że odchodząca ze stanowiska wprowadzi swego następcę w tajniki pracy konserwatora w Raciborzu. Obecna pani konserwator odeszła po tym, jak cierpkie uwagi pod jej adresem skierował w radzie miasta Leszek Szczasny, co opisały Nowiny. Motywowała swą decyzję licznymi obowiązkami dyrektora Muzeum, którym również jest. Prezydent Lenk odebrał jej ruch jako honorową reakcję na krytykę i obawiał się czy znajdzie w krótkim czasie następcę.

(m)


Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.