Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Baszta w Wodzisławiu wieżą widokową?

01.09.2017 07:00 | 1 komentarz | mak

Pojawiła się szansa na rewitalizację wodzisławskiej baszty na Grodzisku. Obiekt miałby stać się wieżą widokową.

Baszta w Wodzisławiu wieżą widokową?
Naczelnik Justyna Kubala-Grześ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto zamierza starać się o unijne dofinansowanie do rewitalizacji baszty na Grodzisku. Ale nie w pojedynkę, a z partnerem po czeskiej stronie, czyli miejscowością Budisov. W tym celu planuje zawrzeć porozumienie o współpracy w ramach projektu „Szlakiem wież widokowych Euroregionu Silesia – Wodzisław Śląski – Budisov nad Budisovkou – uzupełnienie infrastruktury”.

Projekt ten ma być uzupełnieniem sieci wież widokowych obejmujących teren Euroregionu Silesia. - Wyszliśmy z inicjatywą rewitalizacji naszej baszty. Znaleźliśmy partnera, miasto Budishov. Tam planowana jest budowa nowej wieży z konstrukcji stalowej - wyjaśnia naczelnik wydziału funduszy zewnętrznych w wodzisławskim urzędzie miasta, Justyna Kubala-Grześ.

Zgodę na podpisanie porozumienia z Czechami najpierw muszą jednak wyrazić wodzisławscy radni. Jeśli to zrobią, porozumienie dojdzie do skutku i dopiero wtedy będzie można wystąpić o pieniądze.

Gdyby miasto otrzymało środki, to w ramach rewitalizacji zabytkowej baszty nastąpi m.in. budowa nowych schodów wewnętrznych wraz z tarasem widokowym i infrastrukturą towarzyszącą.

(mak)