Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Raciborski szpital wstrzymał planowe przyjęcia

31.08.2017 19:00 | 5 komentarzy | ma.w

W pół roku lecznica udzieliła świadczeń za 5 mln zł więcej niż przewiduje kontrakt z NFZ. – Dusimy się finansowo – przyznaje starosta Ryszard Winiarski, a dyrektor Ryszard Rudnik nie widzi przyszłości w szpitalu bez pieniędzy. – Koszty wciąż rosną, a wpływów brak – rozkłada ręce. Zła sytuacja rzutuje na pacjentów.

Raciborski szpital wstrzymał planowe przyjęcia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szarpanie ze związkami

Tymczasem z Gamowskiej słychać zapowiedzi strajku (gotowe do niego są pielęgniarki, których spór zbiorowy z dyrekcją jest aktualny) lub lekarskie rozważania o przenosinach do innych placówek, gdzie specjalistom lepiej się płaci.

Od 1 lipca wzrosło minimalne wynagrodzenie. W szpitalu powinno wynieść np.: 4953 zł dla lekarza specjalisty czy 2847 zł dla pielęgniarki ze specjalizacją. Ustawodawca zaplanował kolejne podwyżki, nie wskazując źródła ich sfinansowania.

– Już zaczyna się szarpanie ze związkami zawodowymi wobec tych zmian w przepisach – wyjawił Rudnik radnym. Dodał, że jeszcze w tym roku musi mieć 752 tys. zł więcej dla samych pielęgniarek. – Przyznam się, że nie wiem z czego jesteśmy w stanie to pokryć – oznajmił.

Do dyskusji przyłączył się M. Klimanek wyliczając, że drożeją: diagnostyka, leki, leczenie i utrzymanie. – Szpitale powiatowe są skazane na kłopoty – przewiduje przewodniczący komisji.

Poważna analiza

Dyrektor Rudnik nie chce oceniać czy zmiany w służbie zdrowia są dobre czy nie. Wie, że wspólnie z samorządowcami musi się do tych zmian przygotować. Wspomniał o pracach nad programem naprawczym dla Gamowskiej i „poważnej i dużej analizie dla zarządu”. – Czeka nas większa restrukturyzacja, dotycząca również naszych zobowiązań – przekazał komisji zdrowia.

Szef lecznicy przypomniał, że przed 10 laty szpital przeszedł restrukturyzację. – Starczyło jej na 10 lat, a teraz czeka nas opracowanie nowej strategii – skwitował Ryszard Rudnik.

Ludzie:

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski