Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Raciborski szpital wstrzymał planowe przyjęcia

31.08.2017 19:00 | 5 komentarzy | ma.w

W pół roku lecznica udzieliła świadczeń za 5 mln zł więcej niż przewiduje kontrakt z NFZ. – Dusimy się finansowo – przyznaje starosta Ryszard Winiarski, a dyrektor Ryszard Rudnik nie widzi przyszłości w szpitalu bez pieniędzy. – Koszty wciąż rosną, a wpływów brak – rozkłada ręce. Zła sytuacja rzutuje na pacjentów.

Raciborski szpital wstrzymał planowe przyjęcia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wicestarosta Marek Kurpis rozumie potrzebę dofinansowania szpitala, ale przyznaje, że „powiat nie ma z czego”. – Budżet na 2018 rok będzie bardzo trudny. Bilansowanie się budżetu szpitala wygląda bardzo źle – ocenił zastępca Winiarskiego. Zarząd chce umorzyć szpitalowi pożyczkę 1 mln zł, ale to i tak według Rudnika za mało.

Mariusz Weidner

Ryszard Rudnik: Kto może poczekać, musi poczekać

Nie stać nas na finansowanie wszystkich świadczeń. Dlatego nie ma planowych przyjęć. Ludzi ustawionych w kolejkach zapisujemy na późniejsze terminy. Przy 5 mln zł niezapłaconych świadczeń nie możemy przyjmować kolejnych pacjentów, za których nikt nie zapłaci. Przyjmujemy tylko tych, których zagrożone jest życie lub zdrowie. Kto może poczekać, musi poczekać, to jest tzw. hospitalizacja planowa. Myślę, że to i tak za późno wprowadziliśmy, ale nie chcieliśmy komplikować ludziom życia. Z końcem września wyczerpują się obecne kontrakty szpitala z NFZ. Od października będzie obowiązywał nowy budżet szpitala. Z tych 5 mln zł nadwykonań i tak większości nie odzyskamy. Szpitala nie zamkniemy bo mamy obowiązek udzielania świadczeń przez cały rok, równo.


Od redakcji: O komentarz poprosiliśmy ŚONFZ. Do zamknięcia numeru go nie uzyskaliśmy.

Ludzie:

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski