Sobota, 20 lipca 2019

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

RSS

Przebudowa ważnego skrzyżowania ciut realniejsza

30.08.2017 06:47 | 2 komentarze | mak

Krok bliżej do przebudowy skrzyżowania ul. Górniczej i Pszowskiej na Jedłowniku.

Przebudowa ważnego skrzyżowania ciut realniejsza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego zapadła decyzja o podpisaniu z władzami województwa porozumienia w sprawie projektu przebudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 933 (ul. Pszowska) z drogą powiatową nr 5000 S (ul. Górnicza) w Wodzisławiu Śl.

Duże trudności

Skrzyżowanie ul. Górniczej z ul. Pszowską od wielu lat jest przedmiotem narzekań ze strony kierowców z powodu trudności z wydostaniem się z ul. Górniczej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Nic dziwnego – skrzyżowanie to jest niezwykle istotne dla układu komunikacyjnego miasta i powiatu, stanowi bezpośredni dojazd do Komendy Powiatowej Policji, do osiedli oraz strefy przemysłowej, w której w ostatnich latach zostało zlokalizowanych kilka nowych przedsiębiorstw. W pobliżu skrzyżowania znajduje się także szkoła podstawowa oraz nowe osiedle mieszkaniowe. Z uwagi na szerokie pasy ruchu oraz brak segregacji ruchu, a także ograniczone warunki widoczności, skrzyżowanie nie zapewnia zadowalającego poziomu bezpieczeństwa i przepustowości.

Tymczasem przebudowa skrzyżowania nie została uwzględniona przez zarząd województwa śląskiego w planie rzeczowo-finansowym inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich. W związku z tym władze powiatu postanowiły na podstawie porozumienia z województwem śląskim, opracować projekt, w którym ujęte zostaną: remont podbudowy i nawierzchni, urządzeń odwodnienia, wydzielenie pasów do skrętów z drogi wojewódzkiej, wydzielenie odrębnych pasów do skrętu w prawo i w lewo z drogi powiatowej oraz dokumentacja geodezyjna.

Sygnalizacja jest potrzebna

Jak tłumaczy Arkadiusz Łuszczak (na zdj.), naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., przez wiele lat prowadzona była bezskuteczna korespondencja z Urzędem Marszałkowskim i Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. – Oczekiwania mieszkańców są takie, żeby powstała tam sygnalizacja świetlna i uważam, że jest potrzebna. Dobrze się stało, że intensywne, wspólne działania władz powiatu i miasta przyniosły taki skutek, że pozwolono nam przynajmniej wykonać dokumentację projektową, która zakłada wydzielenie lewoskrętów i pasa włączania. Co prawda, dzisiaj nie ma zgody na światła, ale powiat wykonując projekt budowlany, tak go przygotuje, żeby w przyszłości było możliwe ich zainstalowanie. Mam nadzieję, że powstanie on w ciągu kilku miesięcy i że przebudowa będzie miała miejsce w 2019 roku. Takie są też deklaracje urzędników z Katowic - mówi Łuszczak.

Aby mogło tak się stać potrzebna jest jeszcze uchwała sejmiku województwa, a ta będzie głosowania najprawdopodobniej na najbliższej sesji. Wtedy zarządy województwa i powiatu będą mogły zawrzeć porozumienie, na podstawie którego Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa ogłosi przetarg na wykonanie dokumentacji. Rozstrzygnięcie jesienią.

opr. (mak)