Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

NFZ uszczupli szpitalne poradnie

29.08.2017 14:23 | 14 komentarzy | mak

Zagrożona jest przyszłość poradni urazowo-ortopedycznej i chirurgii ogólnej w Rydułtowach. NFZ nie chce dać pieniędzy na ich funkcjonowanie.

NFZ uszczupli szpitalne poradnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Coraz więcej znaków zapytania odnośnie dalszych losów przyszpitalnej przychodni w Rydułtowach. Poradnia urazowo-ortopedyczna i poradnia chirurgii ogólnej, które działają przy szpitalu w Rydułtowach, nie zakwalifikowały się do finansowania w ramach tak zwanej „sieci szpitali”. Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał dyrekcji szpitala, że w takim kształcie, jak obecnie, poradnie te nie mogą funkcjonować. Powód jest prosty i wynika ze zmian w ustawie. Nowe przepisy mówią wprost, że poradnia przyszpitalna to taka, która działa przy szpitalnym oddziale. A ponieważ zarówno oddział urazowo-ortopedyczny, jak i oddział chirurgii ogólnej zlokalizowane są w szpitalu w Wodzisławiu, to NFZ nie chce finansować poradni w Rydułtowach. Nowe przepisy nie uwzględniają przypadku, że poradnia może działać w ramach tego samego szpitala, ale w innej miejscowości. A właśnie taka sytuacja ma miejsce w powiecie wodzisławskim.

Chodzi o wielu pacjentów

Dyrekcja szpitala już kilka razy interweniowała w tej sprawie w katowickim NFZ. Władze szpitala stoją na stanowisku, że konieczne jest uwzględnienie w „sieci szpitali” poradni chirurgii ogólnej i poradni urazowo-ortopedycznej działających w Rydułtowach. Tym bardziej że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na porady specjalistyczne, które najczęściej udzielane są pacjentom w trybie pilnym. - W przeciwnym wypadku nastąpi znaczne ograniczenie dostępu do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z tego zakresu dla mieszkańców Rydułtów i okolic, gdzie zamieszkuje około 80 tys. osób - zaznacza wicestarosta powiatu wodzisławskiego, Grzegorz Kamiński, resortowo odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Apel do ministra

Kamiński podkreśla, że powiat podjął działania, które mają na celu to, by poradnie przyszpitalne działały w pełnym zakresie. 2 sierpnia powiat wystosował apel do dyrektora katowickiego NFZ. Apel został też przesłany parlamentarzystom i samorządowcom. Lista obejmuje 26 nazwisk. Powiat interweniował również u ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. - Chcemy, aby wszystkie poradnie działały jak dotychczas. Szpital w Wodzisławiu i Rydułtowach dysponuje wymaganym potencjałem kadrowym i sprzętowym, aby realizować świadczenia zdrowotne w poradniach w pełnym zakresie - zaznacza wicestarosta. Dodaje, że w piśmie do ministra zdrowia zostało podkreślone, że brak finansowania poradni będzie miał poważne skutki, dotkliwie odczuwane przez pacjentów.

Również Rydułtowy zamierzają działać w sprawie przychodni. Na najbliższej sesji radni chcą przyjąć stosowny apel, który następnie zostanie przekazany decydentom. Rydułtowy podkreślają, że z poradni korzystają nie tylko mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, ale ze względu na lokalizację miasta również mieszkańcy dwóch sąsiednich powiatów, czyli raciborskiego i rybnickiego.

(mak)

Ludzie:

Grzegorz Kamiński

Grzegorz Kamiński

Wicerastosta wodzisławski