Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Częściowo udany plan na remont drogi

29.08.2017 13:00 | 0 komentarzy | art

Gmina za remont jezdni zapłaci więcej, niż chciała, ale mniej niż sama wyliczyła

Częściowo udany plan na remont drogi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czerwcu informowaliśmy o tym, że Urząd Gminy w Godowie unieważnił przetarg na przebudowę ulicy Dębowej w Skrzyszowie/Bukowej w Podbuczu. Powód był prozaiczny. Gmina na remont drogi rozgraniczającej dwa sołectwa zamierzała przeznaczyć nie więcej niż 440 tys. zł, choć kosztorys inwestorski przewidywał kwotę 680 tys. zł. Gmina opierała się na doświadczeniach z poprzednich lat. Niemal w każdym przypadku najtańsze oferty remontów drogowych były niższe od kosztorysów. Tymczasem po rozstrzygnięciu tego przetargu okazało się, że najtańsza oferta przebudowy kilkusetmetrowego odcinka drogi opiewała na 700 tys. zł, a więc ciut więcej niż zakładał kosztorys, zaś najdroższa na 1 mln zł.

Po unieważnieniu przetargu wójt Godowa Mariusz Adamczyk tłumaczył, że gmina nie zamierza zwiększać budżetu na realizację tej inwestycji. Zdecydował o ogłoszeniu nowego przetargu i wydłużeniu terminu realizacji do maja przyszłego roku (pierwotnie droga miała być gotowa jeszcze w tym roku). Wójt liczył na to, że dzięki dłuższemu terminowi realizacji do kolejnego przetargu przystąpi więcej firm, niż to było za pierwszym razem, kiedy do postępowania przetargowego zgłosiło się 6 firm. Dzięki większej konkurencji liczył na atrakcyjniejsze cenowo oferty.

Plan wójta powiódł się częściowo. Do kolejnego przetargu zgłosiło się bowiem jeszcze mniej oferentów niż za pierwszym razem, bo tylko 5. Za to najkorzystniejsza zdaniem godowskich urzędników oferta jest tym razem niższa o około 100 tys. od poprzedniej i opiewa na kwotę 591 tys. zł. To jednak wciąż o wiele więcej – dokładnie o 151 tys. zł - niż gmina zamierzała wydać na remont Dębowej/Bukowej. Za to o prawie 90 tys. zł mniej niż zakładał kosztorys inwestorski.

Przetarg został rozstrzygnięty na początku sierpnia. Wygrała go firma Bud-Rol z Golasowic. W ramach inwestycji, oprócz nowej podbudowy i nawierzchni asfaltowej, wykonana zostanie też kanalizacja deszczowa.

(art)