Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworkowska mniejszość stawia na młodość

Bardzo współczesny, świetnie zagospodarowany i zadbany obiekt, a także prężnie działająca nieprzerwanie od 1990 r. DFK – to pierwsze wrażenie, a jednocześnie wizytówka tworkowskiego koła mniejszości niemieckiej, które należy do najaktywniejszych nie tylko na Raciborszczyźnie.

Tworkowska mniejszość stawia na młodość

Początkowo, poczynając od maja 1993 r., towarzystwo zajmowało pomieszczenia należące do GS przy ul. Krzyżanowskiej. W maju, dwa lata później, zamieniło je na siedzibę w obecnym miejscu przy ul. Głównej. Poza biurem organizacji, znajdują się tam pomieszczenia spotkań i zajęć prowadzonych z dziećmi i młodzieżą, a także niezwykła izba pamięci z wieloma ciekawymi eksponatami, zdjęciami, książkami i dokumentami historycznymi, które nawiązują do przeszłości i tradycji Niemców zamieszkujących niegdyś Tworków. Na zewnątrz zaś amfiteatr, wykorzystywany na festyny i uroczystości plenerowe uświetniane występami utytułowanego zespołu „Tworkauer Eiche”.

Aktywnej tworkowskiej mniejszość przewodniczy Brunon Chrzibek (na zdj.), któremu – podobnie jak poprzednim zarządom DFK – udało się uniknąć błędów popełnianych w innych kołach, którym zarówno w liczebności, jak i działaniu trudno dorównać tworkowskiej organizacji. Koło terenowe DFK w Tworkowie liczy prawie 300 osób, w tym 250 dorosłych i 40 ludzi młodych tańczących również w zespole.

– Kiedyś starsza generacja nie myślała o przyszłości, skoncentrowana na własnej działalności. U nas było inaczej. Po pierwszych wyborach w kole stworzona została około 15-osobowa grupa kulturalna z młodych ludzi i to oni organizowali bale w okresie karnawału, zabawy na wolnym powietrzu – wspomina Brunon Chrzibek, który sam wtedy miał 40 lat i wraz z rówieśnikami angażował się w działalność DFK.

– Urodziliśmy się po wojnie i podobnie jak nasi rodzice, nie mieliśmy wpływu na zastaną rzeczywistość. Wykształciliśmy się w państwie polskim, pracowaliśmy dla tego kraju, ale nasze korzenie były niemieckie. Kiedy więc w latach 90. pojawiła się możliwość powrotu do tradycji okresu przedwojennego, skorzystaliśmy z niej, dzięki współpracy starszej generacji z młodymi mieszkańcami Tworkowa – opowiada.

Tworkowskie koło DFK otworzyło się na pasjonatów historii okresu przedwojennego, gromadząc pamiątki, które chętnie przekazywali tworkowianie, wzbogacając nimi izbę pamięci. Brunon Chrzibek chwali za to zarówno swych nieżyjących poprzedników należących do zarządu, jak i mniejszość niemiecką sąsiednich Bieńkowic, gdzie koło DFK stworzyło swoje muzeum.

Powiew młodości w tworkowskim DFK

Źródłem młodości tworkowskiego koła jest grupa taneczna „Tworkauer Eiche” istniejąca już 22 lata. Zespół powstał dzięki pierwszemu zarządowi, któremu przewodniczył Karl Heinz Czarnotta, a właściwie jego żonie Annie. Nie umniejszając jej zasług, przede wszystkim swe istnienie zawdzięcza choreograf Gabrieli Mateżok. Przewodniczący chwali jej zaangażowanie, umiejętności w nauce i kultywowaniu regionalnych tańców ludowych państw niemieckojęzycznych. „Tworkauer Eiche” prezentuje też śląski folklor m.in. podczas Europejskich Festiwali Miłośników Kultury Ludowej „Europeada”. Piękne stroje regionalne tancerzy oraz świetne przygotowanie choreograficzne zespołu zawsze spotyka się z wielkim aplauzem widzów.

Poczuwając się do odpowiedzialności za rozwój tworkowskiej DFK, obecny zarząd jej przyszłość również dostrzega w ludziach młodych. Przejmując więc stery rozpoczął współpracę z miejscowymi placówkami oświaty i kultury. W przedszkolu w roku szkolnym 2009/2010 powstała pierwsza grupa niemieckojęzyczna prowadzona przez Barbarę Kaszę. Efektem współpracy z wójtem gminy Krzyżanowice oraz konsulem w Opolu, była pierwsza tablica interaktywna w przedszkolu, a następnie komputer. Równie dobrze układają się kontakty ze szkołą, gdzie organizowane są konkursy wiedzy o regionie, państwach niemieckojęzycznych i o DFK. Na dzieci zawsze czekają atrakcyjne nagrody, np. tablety i smartfony. Zajęcia plastyczne i taneczne dla najmłodszych odbywają się też w siedzibie DFK, wcześniej prowadzone przez Barbarę Kaszę, a obecnie Renatę Staniczek. Kursy języka niemieckiego organizuje natomiast Renata Krzykała.

Ludzie

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].