Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Mieszkańcy Wojnowic zablokowali budowę kolejnego wiatraka

23.08.2017 13:00 | 5 komentarzy | ma.w

Stowarzyszenie na rzecz praworządności i ochrony środowiska doczekało się prawomocnej decyzji w sprawie rozbiórki fundamentu pod czwartą turbinę wiatrową. Wcześniej powstrzymało jej budowę.

Mieszkańcy Wojnowic zablokowali budowę kolejnego wiatraka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przepychanki i humor

Szef firmy Visa Vento Alexander Majstrenko mówił o działalności wojnowickiego stowarzyszenia, że „przepycha się z panią Jolantą Otlik”, bo tej przysługują odwołania i zaskarżenia. – To nas wstrzymuje. Urzędy nie mają wątpliwości, by dać nam zielone światło. Komponenty do budowy następnej turbiny już mamy, czekają u producenta – zaznaczył gość rady miejskiej wiosną na sesji. Do protestujących podchodził z humorem i zapraszał ich do zwiedzania wiatraków. – Wjadą windą na szczyt turbiny. Polecam widoki do oglądania – mówił radnym. Gdy jedna z nich, Bogusława Heiduczek, opowiedziała o zgłoszeniach sąsiadów z Wojnowic, dotyczących głośnej pracy turbin, obiecywał przedstawić – za pośrednictwem urzędu gminy – dane z badań akustycznych wykonanych przy maksymalnej mocy turbin. Jak dotąd nie doszło do ich upublicznienia.

Krzanowickie Eldorado

Wiatraki w Wojnowicach to dopiero początek dużo większej inwestycji z zakresu energii wiatrowej, jaką zaplanowano jeszcze w poprzedniej kadencji w gminie Krzanowice. Gmina widziała wtedy szansę rozwoju w inwestorze z branży Odnawialnych Źródeł Energii i nadal patrzy na te możliwości z nadzieją, bo kolejne turbiny oznaczają spodziewane wpływy do budżetu miejskiego, z podatku od nieruchomości. – Ludzie powinni wiedzieć o planowanej kolejnej dużej inwestycji na terenie naszej gminy. W tej chwili są 3 turbiny, a pozwolenie już wydane jest na 14 następnych elektrowni. Poza tym inwestor stara się o kolejne 29 turbin. Jeśli doszłoby to do skutku to będziemy prawdziwym „wiatrakowym Eldorado” – zauważa pani Jolanta.

(ma.w)


Rząd szykuje zmiany w sprawie wiatraków

Tymczasem w polskim parlamencie trwa dyskusja nad zmianami w tzw. ustawie odległościowej regulującej budowę wiatraków przy terenach z ludzkimi siedliskami. Ministerstwo Energii forsuje zmiany obowiązujących przepisów, które umożliwią przetrwanie i budowę kolejnych farm wiatrowych w Polsce. W kampanii wyborczej do parlamentu w 2015 r. ówcześni ministrowie Anna Zalewska i Andrzej Adamczyk zapewniali o swoim poparciu dla sprawy ustawy odległościowej. W 2016 r. PiS słowa dotrzymał. W życie weszły przepisy nakazujące budowę turbin w odległości co najmniej 2 km od zabudowań mieszkalnych. Minister Krzysztof Tchórzewski zamierza teraz zmienić to, co sam popierał w maju 2016 r. i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży wiatrowej. Projekt rządowy: wprowadza rozwiązania, których skutkiem będzie zmiana zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych (niższe stawki niż obecnie); pomija kryterium 2 km odległości. – To dożywotnie zalegalizowanie istniejących już elektrowni wiatrowych nie spełniających kryterium odległościowego – alarmuje portal stopwiatrakom.eu

Mapka z lokalizacją zaplanowanych turbin wiatrowych w ziemi krzanowickiej (wysoka rozdzielczość) [PDF]