Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Mieszkańcy Wojnowic zablokowali budowę kolejnego wiatraka

23.08.2017 13:00 | 5 komentarzy | ma.w

Stowarzyszenie na rzecz praworządności i ochrony środowiska doczekało się prawomocnej decyzji w sprawie rozbiórki fundamentu pod czwartą turbinę wiatrową. Wcześniej powstrzymało jej budowę.

Mieszkańcy Wojnowic zablokowali budowę kolejnego wiatraka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wieś sąsiadująca z Raciborzem jest podzielona w kwestii wiatraków. Na ulicy Kolejowej, gdzie domy sąsiadują z farmą wiatrową, spotkamy wielu niezadowolonych. – Nie mamy nic przeciw energii wiatrowej, ale te wiatraki postawiono nam zbyt blisko domów – mówili zgodnie wojnowiczanie gdy organizowali protest uliczny przed dwoma laty. Od tamtej pory wzniesiono na polach między Raciborzem, Wojnowicami i Borucinem trzy czynne turbiny. Odbyły się otwarte spotkania z inwestorem organizowane przez samorząd, a szef firmy Visa Vento, stawiającej w Wojnowicach wiatraki, gościł dwukrotnie na sesjach rady miejskiej.

Fundament pozostał

Niezadowoleni z inwestycji założyli Stowarzyszenie na rzecz praworządności i ochrony środowiska. Jego nieformalną liderką jest Jolanta Otlik. Stowarzyszenie wykryło błąd w planach budowy jednej z turbin. Okazało się, że powstaje zbyt blisko zabudowań mieszkalnych i o ponad 26 m przekracza ustawową odległość minimum pół kilometra od domów przy ul. Rostka.

Wskutek decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wiatraka tego już nie wzniesiono w zaprojektowanym miejscu. Pozostał po nim fundament projektowanego masztu turbiny, o średnicy 20,50 m, zagłębiony i obsypany.

Mapka z lokalizacją zaplanowanych turbin wiatrowych w ziemi krzanowickiej. Obszar A - teren pietraszyna, obszar B - Krzanowice i Borucin, obszar C - Bojanów.

Beton do skruszenia

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach wydał w ostatnim czasie decyzję o obowiązku rozbiórki fundamentu wstrzymanej budowy wiatraka. Decyzja jest już prawomocna. – Nie wiem tylko jak będzie z realizacją tej decyzji przez inwestora – zauważa J. Otlik, bo z jej obserwacji wynika, że zobowiązany do rozbiórki ociąga się z realizacją postanowień urzędów. Jeśli Visa Vento nie zastosuje się do decyzji WINB urząd sam podejmie działania egzekucyjne.

Inspektor z Katowic wszczął ponadto postępowanie administracyjne w sprawie nielegalnego użytkowania ostatniej wybudowanej turbiny. – W marcu 2017 r. inwestor dostał odmowę na użytkowanie tej turbiny, ale wiatrak „kręci” – mówi J. Otlik.

Wojnowicka inwestycja jest ponadto tematem dwóch innych postępowań istotnych dla przyszłości farmy wiatrowej. Jedno toczy się przed wojewodą śląskim ws. unieważnienia pozwoleń budowlanych wydanych przez starostę raciborskiego. W drugim gmina Krzanowice czeka na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla Krzanowic, który miał zostać sporządzony wadliwie, a turbiny ustawione z naruszeniem prawa.