Wtorek, 19 czerwca 2018

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Zamknęli drogę, nie wskazali objazdu

23.08.2017 07:00 | 7 komentarzy | juk

Od czterech tygodni zamknięta dla ruchu jest ul. Mariacka w Radlinie. Mimo że jest to droga, z której kierowcy często korzystają, by np. dojechać do centrum miasta, to nie wyznaczono żadnych objazdów. A o zamknięciu drogi informuje wyłącznie znak postawiony raptem pół kilometra przed remontowanym odcinkiem.

Zamknęli drogę, nie wskazali objazdu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że radlińskie utrudnienia związane są z przebudową skrzyżowania ulic Mariackiej – Wieczorka – Odległej. W tym miejscu już niedługo powstanie rondo. Od 24 lipca nieprzejezdny jest odcinek ul. Mariackiej od wiaduktu do wjazdu na parking Straży Miejskiej i Komisariatu Policji oraz skrzyżowanie ulic Mariackiej, Odległej i Wieczorka. Choć o zamknięciu odcinka szeroko informował radliński magistrat, to brak odpowiednich informacji i wskazania alternatywnych tras na miejscu są utrapieniem dla wszystkich osób, które nie mają pojęcia, że droga jest nieprzejezdna, bo są np. spoza Radlina.

W czym jest problem?

Kierowcy nieświadomi zamknięcia odcinka Mariackiej muszą zawracać, nadkładać drogi i tracić niepotrzebnie czas. A samo uprzedzenie o nieprzejezdnej drodze znajduje się dopiero 450 metrów przed remontowanym odcinkiem, już na ul. Mariackiej. Brakuje znaków na ul. Rybnickiej zarówno od strony Wodzisławia Śl., jak i Rybnika. Brakuje również znaków informujących o wytyczonym objeździe.

Kierowcy są zirytowani

Sprawdziliśmy na miejscu, co czują kierowcy dojeżdżający do zamkniętego odcinka. W ciągu 5 minut spotkaliśmy kilkunastu zdezorientowanych sytuacją kierujących. - Gratulacje dla drogowców. Nikt nie wpadł na pomysł, by postawić znaki wyznaczające objazd? Gdyby nie nawigacja w telefonie, to nie wiedziałbym, gdzie w takiej sytuacji pojechać. A teraz muszę nadkładać drogi i tracić czas - denerwuje się Tomasz z Tarnowa, który do Radlina przyjechał w delegację. Z kolei rybnicki kierowca mówi, że choć daleko od Radlina nie mieszka, to o zamknięciu odcinka Mariackiej nie wiedział. - Najważniejszy znak to ten informujący o objeździe. A akurat jego nigdzie nie ma. Co mi po znaku, że droga zamknięta jak nie wiem gdzie mam jechać? - pyta.

Znaki uzupełnią

Jak informuje nas radliński magistrat, brakujące oznakowanie wkrótce się pojawi. Po kilku tygodniach przy ul. Rybnickiej przed skrętem w ul. Mariacką, stanie wreszcie znak mówiący o tym, że na Mariackiej obowiązuje zakaz ruchu. Dodatkowo zaplanowano tablicę informującą o objeździe, prowadzącym wzdłuż Rybnickiej. - Zmiana tego typu oznaczenia w tym miejscu wymaga uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Komendą Wojewódzką Policji, jak również wodzisławskim starostą, który jest zarządcą ruchu. Nie jest to więc kwestia decyzji jednego urzędnika - tłumaczy Gajda. Dodaje, że obecnie przewiduje się, że odcinek ul. Mariackiej będzie nieprzejezdny do końca roku.

Kto zawinił?

Oznakowanie zamkniętego odcinka drogi zaproponował wykonawca robót. - W takiej formule zostało ono zaopiniowane i zatwierdzone. Życie zweryfikowało projekt i pojawiła się potrzeba dodatkowych oznaczeń - mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego Urzędu Miasta.

(juk)