Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Sprawdź, kiedy emerytura będzie niższa od renty

22.08.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

Ważna informacja dla osób pobierających renty, które po obniżeniu wieku emerytalnego chcą przejść na emeryturę. Nie każdemu będzie się to opłacało...

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gwarancja ustalenia emerytury w wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy (jeśli renta jest wyższa od wyliczonej kwoty emerytury) obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przyznaje emeryturę w miejsce dotychczas pobieranej renty, czyli jeżeli ZUS w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przenosi daną osobę z renty na emeryturę, to w przypadku, gdyby renta okazała się świadczeniem korzystniejszym, emerytura będzie wypłacana właśnie w wysokości renty.

Jak informuje ZUS, jeżeli w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października tego roku, rencista zgłosi wniosek o emeryturę i po wyliczeniu przez ZUS okaże się ona mniej korzystna niż renta, to w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji z ZUS, może wycofać wniosek o emeryturę i poczekać na przyznanie jej z urzędu przez ZUS. Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS na województwo śląskie podkreśla, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 października tego roku, rencistom uprawnionym do renty w tym dniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie z urzędu przyznawał emeryturę od ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) wyłącznie wtedy, gdy renta okresowa jest przyznana na okres krótszy niż do obowiązującego ich dziś podwyższonego wieku emerytalnego.

Wszystkim pozostałym rencistom uprawnionym do renty 1 października tego roku emerytura z urzędu zostanie przyznana dopiero wtedy, gdy będąc na rencie, osiągną podwyższony wiek emerytalny - wyjaśnia Węgrzynowicz..

oprac. (art)