Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Tworków śląską stolicą dożynek

19.08.2017 18:30 | 0 komentarzy | eos

Na śląską stolicę dożynek w tym roku wybrany został Tworków. To właśnie tam 27 sierpnia, w otoczeniu zabytkowych ruin zamku, rolnicy z całego województwa obchodzić będą swoje święto plonów.

Tworków śląską stolicą dożynek
Na Urbanku zebrano zboże, z którego panie z KGW wyczarują piękne ozdoby dożynkowe. Podczas zbioru tworkowianki pracowały z sierpami w ręku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Przygotowania prowadzimy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się, że będziemy organizatorami dożynek wojewódzkich. Obecnie Rada Sołecka zbiera się co tydzień. Dwukrotnie spotkaliśmy się ze wszystkimi organizacjami w Tworkowie. Odbyło się też spotkanie organizacyjne z szefami jednostek straży pożarnej w gminie Krzyżanowice. Nasze OSP będzie zabezpieczać zamek, pozostałe jednostki parkingi, wjazdy i skrzyżowania –  mówi sołtys Tworkowa Andrzej Bulenda.

Rada Sołecka zajmie się wystrojem miejsca dożynek oraz przygotowaniem tzw. witaczy, dożynkowych banerów reklamowych, które ustawione zostaną  po 15 sierpnia.

W miejscowości prowadzonych jest też szereg prac porządkowych i upiększających. Wyremontowana została ul.

Zamkowa prowadząca do zamkowych ruin, wyznaczono parkingi, ponieważ na taką imprezę potrzebnych jest dużo miejsc postojowych. Zaproszonych zostało już 550 gości, z myślą o których wykonano ze specjalnie zwijanego papieru 650 atrakcyjnych woniaczek. Choć niezwykle pracochłonne, świetnie prezentują się na oryginalnych przypinkach stosowanych we florystyce. Woniaczki wykonywały panie z KGW, na których spoczywa również obowiązek wyplatania koron dożynkowych, wypieku kołaczy, dzielenia chleba oraz przystrojenia stołów żniwnymi ozdobami. Na tę szczególną okazję obiad przygotuje firma cateringowa, natomiast panie oferować będą kawę i śląskie wypieki. Zaplanowano upiec aż 9 tys. kołaczy, a tworkowskie gospodynie wesprą w tym kobiece koła w Chałupkach i Bieńkowicach.

Aby móc wykonać ozdoby dożynkowe, w ostatnich dniach zorganizowany został wyjazd na Urbanek, gdzie na udostępnionym przez RSP Krzyżanowice polu, zebrano przyczepę dorodnego zboża.

– Jesteśmy sołectwem prężnym i dotychczas nie potrzebowaliśmy pomocy w organizacji tych dożynek, choć inne sołectwa chętne są do udzielenia nam wsparcia –  Andrzej Bulenda chwali współpracę z sołtysami innych miejscowości gminy.

Ludzie:

Andrzej Bulenda

Andrzej Bulenda

Radny gminy Krzyżanowice, sołtys Tworkowa