Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Centrum, które pomaga rozwinąć skrzydła

15.08.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

W budynku dawnego przedszkola niemal naprzeciw Urzędu Gminy działa Centrum Integracji Społecznej (CIS). Kilkanaście osób, będących w trudnej sytuacji na rynku pracy uczy się tu nowych zawodów. – Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ciekawą pracę – mówi Joanna Murawska, jedna z kursantek.

Centrum, które pomaga rozwinąć skrzydła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybór takich, a nie innych zawodów nie był dziełem przypadku, choć też nie był wcale oczywisty. - Kierowaliśmy się zarówno potrzebami lokalnego rynku, jak i doświadczeniem innych CIS, działających w województwie śląskim. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy kursów wrócili na rynek pracy dobrze przygotowani do jego wyzwań i oczekiwań, zarówno pod kątem kompetencji zawodowych, jak i etyki pracy – mówi kierownik CIS. Jak dodaje, Centrum zamierza podjąć współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami w celu dodatkowego poszerzenia umiejętności praktycznych przez kursantów.

Rozwiną skrzydła? Dostali na to szansę

Bonusem dla uczestników szkolenia jest to, że za udział w projekcie otrzymują środki finansowe. W okresie próbnym otrzymują połowę tego, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych, a po miesiącu wynagrodzenie wzrasta do 100 procent wysokości zasiłku. - Jestem zachwycona współpracą z naszymi uczestnikami. Są bardzo zaangażowani w naukę, pracę – podkreśla Irena Przybylska-Kołodziejczyk. Jak dodaje, Centrum nie tylko uczy zawodu. - My chcemy tym ludziom pomóc rozwinąć skrzydła – dodaje. Dlatego kursanci nie tylko mają możliwość nauki zawodu pod kierunkiem instruktora, ale też będą mogli skorzystać z dodatkowych szkoleń zawodowych, dobranych dzięki wsparciu doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i psychologa, pod kątem osobistych preferencji, warunków i ścieżki rozwoju zawodowego.

Po zakończeniu obecnych kursów CIS ponowi nabór do trzech grup, w których znajdzie się miejsce dla kolejnych 18 osób. Większość uczestników została skierowana do CIS przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie. Irena Przybylska-Kołodziejczyk podkreśla zresztą bardzo dobrą współpracę nie tylko z GOPS-em, ale także Powiatowym Urzędem Pracy w Wodzisławiu Śl.

Artur Marcisz