Poniedziałek, 25 maja 2020

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Centrum, które pomaga rozwinąć skrzydła

15.08.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

W budynku dawnego przedszkola niemal naprzeciw Urzędu Gminy działa Centrum Integracji Społecznej (CIS). Kilkanaście osób, będących w trudnej sytuacji na rynku pracy uczy się tu nowych zawodów. – Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ciekawą pracę – mówi Joanna Murawska, jedna z kursantek.

Centrum, które pomaga rozwinąć skrzydła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CIS to całkowicie nowa instytucja w Godowie. Powstało jako jednostka Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wspólny Rozwój” w ramach projektu partnerskiego realizowanego z gminą Godów, a dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Unia Europejska do jego działalności dopłaci prawie 1,1 mln zł. Celem działania Centrum jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób, które znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Obecnie Centrum prowadzi naukę zawodów w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego w trzech pracowniach: w etnograficznej i gospodarczo-remontowej, a także gastronomiczno-cateringowej.

7 miesięcy na naukę zawodu

W grupie etnograficznej 5 pań uczy się szycia maszynowego i haftu. Mają do dyspozycji kilka nowoczesnych maszyn krawieckich, w tym nawet maszyny trzyigłowe, a więc wykorzystywane w szyciu przemysłowym. – Nazwa etnograficzna nie pojawiła się ot tak po prostu. W zamierzeniu chcemy nauczyć panie szyć rzeczy, których styl będzie inspirowany regionalizmem – podkreśla Irena Przybylska-Kołodziejczyk, kierownik CIS. Uczestniczki kursu tajników szycia i haftowania uczą się pod okiem Beaty Urgoł, instruktorki krawiectwa. - Kurs trwa 7 miesięcy. W takim czasie naprawdę wiele można się nauczyć – podkreśla Beata Urgoł. Dzięki temu uczestniczki kursu stoją przed naprawdę sporą szansą zdobycia konkretnego fachu. - Chętnie uczestniczę w takich kursach, bo chcę uczyć się czegoś nowego. Wierzę, że pomoże mi to w znalezieniu ciekawej pracy – mówi Joanna Murawska, jedna z pań, które uczą się szycia na maszynie. A szanse na znalezienie pracy są niemałe. - Mam sygnał od przynajmniej jednego z przedsiębiorców z naszej gminy, że jest gotowy zatrudnić wykwalifikowane krawcowe. Na razie ma problemy ze znalezieniem odpowiednich osób – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

18 - tyle osób uczy się obecnie fachu w CIS. Po 7 miesiącach na kursy trafi kolejna 18-tka.

W ramach nauki wyremontowali biuro

Spore szanse na pracę mają również uczestnicy pozostałych grup. W remontowo-budowlanej fachu uczy się 7 panów. Aktualnie w ramach nauki wykonują pierwszy etap remontu budynku starego przedszkola w Godowie. Uczą się więc na miejscu, tam, gdzie znajduje się siedziba CIS. Pierwszym zadaniem było wyremontowanie pomieszczenia biurowego na potrzeby Centrum. To zadanie panowie, którymi kieruje doświadczony instruktor, wykonali celująco.

Z kolei w pracowniach na terenie Jastrzębia fachu uczy się 6 uczestników grupy gastronomiczno-cateringowej. W ramach pracowni nauczą się gotowania, pieczenia oraz zdobędą umiejętność dekorowania.