Czwartek, 20 czerwca 2019

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Szykuje się podwyżka czynszów

14.08.2017 19:00 | 0 komentarzy | juk

Miasto posiada obecnie 29 mieszkań komunalnych i 2 mieszkania socjalne. Lokale znajdują się przy ul. Pszowskiej, ul. Ks. Pawła Skwary oraz przy ul. Romualda Traugutta. Włodarze przewidują, że wielkość zasobu mieszkaniowego będzie ulegać zwiększeniu w związku z adaptacją pomieszczeń w budynku przy ul. Ks. Pawła Skwary 6. W 2017 r. oddane do użytku zostało jedno mieszkanie, a w przyszłości ma być ich więcej. Rolę zarządcy zasobu mieszkaniowego pełni Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie.

Szykuje się podwyżka czynszów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Remonty już zaplanowane

Włodarze zamierzają w ciągu 5 lat poprawić stan techniczny oraz wizualny lokali. W bieżącym roku przewiduje się tylko wykonanie remontu dachu za 30 tys. zł w budynku przy ul. Traugutta 7, ale już na przyszły rok zaplanowano termomodernizację i przebudowę trzech budynków: przy ul. Pszowskiej 565 oraz Traugutta 5 i 7. Realizacja remontów uzależniona jest jednak od posiadanych środków finansowych. Dlatego zakres planowanych remontów może ulec zmianie w przypadku braku pieniędzy na ich realizację lub zmianie priorytetów.

Podwyżki są nieuniknione

– Obecnie jesteśmy gminą, która w okolicy ma prawie najniższe stawki za lokale komunalne. Nasza stawka bazowa wynosi 2,50 zł za m2 – mówi nam Dawid Topol, wiceburmistrz Pszowa. Urzędnicy twierdzą, że miasto do każdego lokalu komunalnego dokłada ok. tysiąca złotych miesięcznie. Dlatego włodarze zamierzają urealnić stawki i wyrównać do obowiązujących w okolicznych gminach. Dla porównania w Radlinie stawka bazowa wynosi 3 zł za m2, a w Rydułtowach 3,96 zł za m2 w centrum i 3,60 zł za m2 na peryferiach. Pszów planuje kilkunastoprocentowe podniesienie czynszu. Dokładne kwoty nie są jeszcze znane, bo włodarze stawki jeszcze przeliczają. Ale podwyżki są nieuniknione. Prawdopodobny termin wprowadzenia nowych stawek to koniec bieżącego roku.

Będą obniżać za...

Stan mieszkań oraz ich wyposażenie będą miały wpływ na faktyczną wysokość czynszu w danym mieszkaniu, bowiem kwota bazowa jest tylko stawką wyjściową. Jak zapowiadają włodarze, stawka ta w wysokości 100% zostanie przyjęta dla lokalu mieszkaniowego posiadającego wyposażenie w trzon kuchenny, instalację wod.-kan., gaz, ciepłą wodą, wc, łazienkę oraz instalację centralnego ogrzewania zbiorczego. Z kolei, dla mieszkań o niższych standardach stawka będzie obniżona. Za lokal bez ciepłej wody oraz bez centralnego ogrzewania trzeba będzie odjąć po 10%. A za lokal bez łazienki lub wc oraz za lokal bez kuchni stawka zmniejszy się o 5%.

(juk)

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa