Piątek, 25 maja 2018

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Zalewisko z nowymi atrakcjami i dalszym zakazem kąpieli

12.08.2017 13:00 | 0 komentarzy | juk

Wkrótce rozpoczną się prace zmierzające do uatrakcyjnienia terenu wokół Zalewiska Z6 w Marklowicach. Pojawią się drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na wolnym powietrzu.

Zalewisko z nowymi atrakcjami i dalszym zakazem kąpieli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że w 2015 r. jankowicka kopalnia zakończyła rekultywację terenu wokół zalewiska Z6. Powstała wówczas piaszczysta plaża oraz obszerny utwardzony parking. Są ławki, kosze na śmieci oraz ścieżka rowerowa i spacerowa. Zalewisko znajduje się również na trasie rekreacyjnej biegnącej od Marklowic do jankowickiej Studzionki. Sam teren wokół Z6 od dawana przyciąga miłośników ciszy i malowniczych widoków. Teraz gmina postanowiła go uatrakcyjnić. - Zbiornik Z6 jest położony w bardzo urokliwym miejscu. Teren ten staje się coraz bardziej atrakcyjny dla marklowiczan, ale również mieszkańców powiatu wodzisławskiego - mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. Dodaje, że gmina chce wyjść naprzeciw osobom, które odwiedzają oazę spokoju i zieleni w Marklowicach. Dlatego, aby uatrakcyjnić ten teren, gmina zgłosiła projekt do Stowarzyszenia LGD „Morawskie Wrota”.

Co nowego się pojawi?

W ramach przedsięwzięcia przy zalewisku Z6 zostaną zbudowane 3 drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na wolnym powietrzu. - Wiaty mają służyć przede wszystkim mieszkańcom regionu na odpoczynek lub schronienie przed niesprzyjającą aurą. Mają być również wykorzystywane podczas przyszłościowych imprez gminnych - wyjaśnia Chrószcz. Cały projekt wart jest prawie 400 tys. zł. Planuje się, że prace zakończą się z końcem roku. Ponadto gmina z własnych środków zamierza zbudować boisko do piłki siatkowej.

Tylko plażowanie

Choć woda w zalewisku wygląda na czystą i zachęca do schłodzenia się w ciepłe dni, to absolutnie kąpać się w tym miejscu nie można. - W zbiorniku kategorycznie nie można się kąpać, ponieważ woda nie spełnia odpowiednich wymogów. Ale przyjście z kocykiem na plażę jest całkiem wskazane - wyjaśnia wójt. Włodarze obecnie nie planują ze zbiornika lub jego części stworzenia kąpieliska. Przede wszystkim ze względu na fakt, że teren jest poddawany ciągłej eksploatacji górniczej. W związku z tym nie można przewidzieć czy linia brzegowa zalewiska w przyszłości nie ulegnie zmianie. Z kolei plaża przy Z6 ma zostać w przyszłości zmodernizowana. Włodarze planują nadsypać ją piaskiem o lepszej jakości.

(juk)