Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Dofinansowanie na wymianę pieca

09.08.2017 09:01 | 0 komentarzy | ż

Pierwsze umowy na dofinansowanie inwestycji już zostały podpisane. W sumie ze wsparcia skorzysta 30 osób, które wcześniej złożyły wniosek w urzędzie gminy.

Dofinansowanie na wymianę pieca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warunkiem uzyskania dofinansowania będzie likwidacja starego źródła ciepła. Żeby otrzymać dofinansowanie należy zainstalować kocioł:

  • na paliwo stałe - węglowy z automatycznym dozowaniem paliwa,
  • na biomasę.

Oba rozwiązania muszą spełniać wymagania klas 5 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kosztami kwalifikowanymi realizacji inwestycji są koszty zakupu oraz montażu nowego źródła ciepła. Dofinansowanie do inwestycji jest udzielane jednorazowo do danego budynku mieszkalnego. Nie mogą nim być objęte prace wykonane przed datą podpisania umowy z Gminą Nędza.

- Skala projektu być może nie jest duża w stosunku do potrzeb, jednak gmina chce poznać skalę zainteresowania mieszkańców. Podobne działania z pewnością będą realizowane w przyszłości - mówi Wójt Gminy Nędza Anna Iskała.

Warto dodać, że większość mieszkańców, która złożyła wniosek o dofinansowanie w gminie, ubiega się również o wsparcie w ramach programu Smog Stop, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Informacja o wynikach naboru wniosków ma się ukazać na przełomie września i października. Tutaj wnioskodawca może uzyskać 25 proc. kosztów zadania, ale nie więcej niż 4,5 tys zł. Co istotne - oba programy można łączyć, co oznacza, że łączna kwota dofinansowania może sięgnąć 7,5 tys. zł.


Przypomnijmy, że we wrześniu wchodzi w życie ustawa antysmogowa zatwierdzona 7 kwietnia przez sejmik śląski. Będzie obowiązywał zakaz palenia mułem, węglem brunatnym, flotokoncentratami oraz biomasą stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu.

Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

źródło: UG Nędza, oprac. żet

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.