Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

RSS

Plac zabaw dla dorosłych

05.08.2017 19:00 | 3 komentarze | juk

Miłośnicy treningu siłowego opartego na gimnastyce z wykorzystaniem własnej masy ciała będą mieli profesjonalne miejsce do ćwiczeń. W mieście ma powstać park street workoutu.

Plac zabaw dla dorosłych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Street workout w wolnym tłumaczeniu oznacza „gimnastykę uliczną”, która polega na wykorzystywaniu do ćwiczeń elementów miejskiej zabudowy, takich jak trzepaki, drabinki, poręcze czy barierki. Chodzi w niej głównie o trening siłowy, oparty na ćwiczeniach, w którym wykorzystuje się własną masę ciała, czyli np. pompki, mostki czy brzuszki. Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej specjalnie do tego celu przystosowanych parków, wyposażonych w poręcze, drabinki czy w drążki rozmieszczone na różnych wysokościach.

Mieszkańcy chcą parku

Pomysł na stworzenia miejsca do ćwiczeń street workoutu wyszedł od grupy radlinian, m.in. z ul. Odległej czy osiedla Ściegiennego i Sienkiewicza. Zainteresowani wskazali kilka miejsc, które nie są własnością miasta. - Tereny spółdzielcze zdecydowanie bardziej odpowiadają na potrzeby mieszkańców zainteresowanych tego typu ćwiczeniami. Dlatego podjęliśmy współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Marcel” - wyjaśnia Marek Gajda z radlińskiego magistratu. Dodaje, że w grę wchodzi przekazanie miastu administrowanie gruntem (np. w formie dzierżawy) tak, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana. Dlatego urząd zwrócił się z zapytaniem o nieruchomość przy blokach na ul. Damrota, w ścisłym centrum Biertułtów.

Na wzór innych

Magistrat przyjrzał się kilku tego typu parkom w naszym regionie i wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami chce wykonać inwestycję. Jak ustaliliśmy, park planuje się wykonać na wzór parku street workoutu w Żorach. Radliński plac zabaw dla dorosłych ma również zostać wyposażony w konstrukcje stalowe nieruchome przypominające trzepaki i drabinki. Gajda podkreśla, że na ten moment jeszcze za wcześnie, aby mówić o powierzchni i planowanej dacie jego powstania. Ale zabezpieczono już środki w budżecie miasta na kwotę 120 tys. zł.

(juk)