środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Emeryci grożą protestem. Ile można prosić się o węgiel?

04.08.2017 07:00 | 113 komentarzy | mak, juk

Emeryci i renciści czekają na deputaty. Są coraz bardziej poirytowani. Mają dość suchych obietnic, że ZUS wypłaci im pieniądze za węgiel. Oczekują konkretów, nie ciągłego przesuwania sprawy. Zapowiadają nawet protesty.

Emeryci grożą protestem. Ile można prosić się o węgiel?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Górniczy emeryci i renciści, którzy zostali pozbawieni węgla, od wielu miesięcy czekają na ustawę dotyczącą deputatów węglowych. Ustawa miała być przyjęta w tym roku, jednak podawane przez rządzących kolejne terminy uregulowania tej kwestii nie są dotrzymywane, a składane emerytom i rencistom obietnice pozostają niespełnione. Cierpliwość byłych pracowników kopalń zaczyna się kończyć. - Protest wisi w powietrzu - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Mają dość

Emeryci górniczy są zdenerwowanych ciągnącymi się problemami z deputatami. Mówią, że zostali jawnie okradzeni ze swoich przywilejów. - Jak długo mamy czekać na rozwiązanie tej sprawy. Niektórzy z nas mogą tego dnia w ogóle nie dożyć - mówią Henryk Rojek, Stanisław Syrek i Damian Chrószcz. W takiej sytuacji jak oni jest rzesza pozostałych byłych pracowników kopalń.

Co się działo?

W styczniu 2016 r. ministerstwo energii przyznało, że trzeba uporządkować sprawę wypłat deputatów węglowych dla byłych pracowników kopalń.

Już jakiś czas temu resort energii przygotował rządowy projekt, gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy. Propozycja ministerstwa przewidywała wypłatę ekwiwalentu za deputat przez ZUS, raz w roku, według określonego przelicznika wartości tony węgla. W swoim projekcie Ministerstwo Energii oszacowało, że z wprowadzanych regulacji będzie mogło skorzystać ok. 235 tys. osób, przy spodziewanym rocznym koszcie ok. 400 mln zł.

Jeszcze w marcu tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał w sejmie, że ustawa dotycząca deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinna być przyjęta w tym roku. Wyjaśniał, że powodem wolnego tempa prac nad projektem jest konieczność „wpasowania” tych rozwiązań w możliwości budżetu.

Ludzie:

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm