Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Piotr Olender o polityce rządu: Jarosław Kaczyński chce z Polaków uczynić poddanych

01.08.2017 18:30 | 7 komentarzy | web

Ani Jarosław Kaczyński ani inny polityk, ani PiS ani inna partia, nie są wieczne - pisze Piotr Olender, radny i członek zarządu powiatu raciborskiego (PO).

Piotr Olender o polityce rządu: Jarosław Kaczyński chce z Polaków uczynić poddanych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia w całym kraju, także w Raciborzu, z wyjątkową sytuacją gdy tysiące obywateli (w Raciborzu dziesiątki) dzień po dniu demonstrowały w obronie niezależnego sądownictwa. Rzecz sama w sobie była już niespotykana, a jest tym bardziej, że demonstracje zakończyły się częściowym sukcesem, wymuszając na prezydencie Rzeczypospolitej zawetowanie dwóch z trzech ustaw mających faktycznie zlikwidować w Polsce trójpodział władzy (nie sądzę bowiem by pan prezydent Andrzej Duda zdecydował się na weto tylko i wyłącznie z własnego przekonania o ich niekonstytucyjności).

Ktoś powie, że społeczeństwo i opozycja odniosły sukces. Owszem, odniosły. Gdy bowiem raz po raz ktoś pyta się mnie czy Polska nadal jest krajem demokratycznym odpowiadam, że nie wiem. Rządzący bowiem demontują demokratyczne instytucje stopniowo i trudno było dotąd jednoznacznie określić granicę, po przekroczeniu której nasze państwo przestało już należeć do demokratycznego świata. Gdyby uchwalone zostały wspomniane trzy ustawy, wątpliwości bym jednak nie miał – owa granica zostałaby przekroczona i bylibyśmy już państwem autorytarnym. Weto prezydenta sprawiło, iż nadal możemy mieć jeszcze nadzieję. Daleki byłbym jednak od euforii z tego powodu. Bo rządzący ze swych rewolucyjnych planów, mających na celu upodobnienie naszego ustroju do rosyjskiego czy białoruskiego, nie rezygnują. I wciąż mają szanse swe zamiary ziścić. A przyczyny tego są złożone, gdyż zbytnim uproszczeniem byłoby winą za taki stan rzeczy obarczać tylko nich.


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.