środa, 28 lipca 2021

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zmiany w programie „Rodzina 500 +”

31.07.2017 07:00 | 4 komentarze | art

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany w programie „Rodzina 500 plus”.

Zmiany w programie „Rodzina 500 +”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główne zasady programu pozostają takie jak dotychczas. Wprowadzone zmiany mają m.in. zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Chodzi o to, by nie dochodziło do przypadków rozwiązywania stosunku pracy, a następnie jego nawiązywania z tym samym pracodawcą, ale na innych warunkach, po których należałoby się świadczenie 500 zł. W ustawie zapisano, że jeśli takie działanie nastąpiłoby, to w ciągu następnych trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r. W wyniku zmiany ustawy wyeliminowane mają też zostać przypadki deklarowania przez rodziców niezgodnego ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka. W zmianie ustawy zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica (chyba, że rodzice ten nie żyje). Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, nowelizacja programu przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia tego warunku, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia wyjaśnień.

(art)


Nie zapomnij złożyć wniosku!

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu „Rodzina 500+”. Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października.

Osoby, które miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego, składając wniosek od kwietnia 2016 r., mają to prawo ustalone do końca września tego roku. Aby otrzymywać świadczenie w kolejnych miesiącach, muszą teraz złożyć nowy wniosek. Należy go złożyć tak jak w roku ubiegłym, czyli najczęściej w ośrodkach pomocy społecznej. Wniosek można złożyć również w drodze elektronicznej. Taki e–wniosek można złożyć np. za pomocą portalu ministerstwa – Empatia, ale też poprzez bankowość elektroniczną, która to sposób cieszył się dużym zainteresowaniem. Inna rzecz, że wnioski składane drogą elektroniczną często należało i tak uzupełniać, stawiając się do ośrodka pomocy społecznej.

(art)